Trwa ładowanie...
d24gmev

PGNiG: Pierwszy spotowy ładunek LNG dotarł do terminalu w Świnoujściu

Warszawa, 27.06.2016 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało pierwszą spotową dostawę LNG ze Statoil w terminalu LNG w Świnoujściu, podała spółka.

Share
d24gmev

"Pierwszy ładunek zamówiony na zasadach spot dotarł do Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 25 czerwca 2016 r. Około 140 tys. m3 LNG (84 mln m3 gazu sieciowego) dostarczone zostało z norweskiego portu Melk?ya statkiem 'Arctic Princess'. Dostawa od firmy Statoil jest rezultatem postepowania jakie Grupa PGNiG przeprowadziła w maju br" - czytamy w komunikacie.

PGNiG planuje zakupy LNG na zasadach spotowych niezależnie od regularnych dostaw realizowanych w ramach długoterminowego kontraktu z Qatargas.

"Dostawy LNG w formule spot pozwalają na dalszą dywersyfikację źródeł dostaw surowca. Umożliwiają także efektywną optymalizację portfela zakupowego Grupy PGNiG. Spółka na bieżąco monitoruje rynek LNG. Decyzje o zakupie będą wynikiem analizy zapotrzebowania i ceny pozyskania gazu w danym momencie" - czytamy dalej.

d24gmev

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwia odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna to 5 mld m3 i - tj. ok. 1/3 polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Analizowana jest możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3 rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Świnoujski terminal jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

(ISBnews)

d24gmev

Podziel się opinią

Share
d24gmev
d24gmev