PGNiG planuje w br. ponad 1 mld zł przychodów z działalności w Norwegii

Na ponad 1 mld złotych szacuje swoje przychody w 2013 roku spółka PGNIG w związku z wydobyciem ropy i gazu w Norwegii. W 2014 r. przychody powinny wynieść około 1,5 mld złotych.

Prezes PGNiG Upstream International, Sławomir Hinc w rozmowie z PAP zaznaczył, że "dużo zależy od kształtowania się cen rop i gazu na rynkach światowych". Spółka czerpie przychody z eksploatacji złoża Skarv na norweskim szelfie kontynentalnym.

"Produkcja ze złoża rozpoczęła się w końcu 2012 roku i w roku 2013 przekroczy poziom 12 tysięcy boe - baryłek ekwiwalentu ropy (ropy, NGL i gazu przeliczonego na ropę) na dzień. W 2014 roku średnia produkcja powinna osiągnąć poziom około 17 tysięcy boe" - tłumaczy Hinc.

Ocenił, że w ciągu najbliższych 10-11 lat, poziom wydobycia ustabilizuje się między 11 a 14 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy. W tym czasie na koncesji będą też trwały prace zmierzające do udokumentowania kolejnych zasobów, a każde nowe odkrycie będzie pozwalało wydłużyć okres stabilnej produkcji dla PGNiG w następnych latach" - dodał.

Hinc przyznał, że inwestycja w Norwegii z 2007 roku w poszukiwanie oraz wydobycie ropy i gazu "zdecydowanie się opłaca". "Muszę powiedzieć, że wszystkie założenia biznesowe się sprawdziły i ta inwestycja dla PGNiG była i jest opłacalna"- dodał.

"Nasze udokumentowane zasoby ropy i NGL w Norwegii na złożach Skarv i Snad wynoszą ok. 26 mln boe i około 7 mld m. sześc. gazu, co łącznie odpowiada ok. 10 procentom wszystkich udokumentowanych zasobów ropy i gazu w Polsce należących do PGNiG" - wyjaśnił.

Powiedział, że "produkcja z Norwegii oraz produkcja ze złoża LMG w Polsce, pozwoliła PGNiG zwiększyć istotnie wydobycie ropy, z poziomu około 480 tys. ton ropy do poziomu około 1,1 mln ton w ujęciu rocznym, co oznacza istotną poprawę wyników w tym segmencie działalności Grupy Kapitałowej PGNiG".

Poinformował też, że PGNiG planuje dalszy rozwój i aktywne poszukiwania innych koncesji w basenie mórz Północnego, Norweskiego oraz Barentsa. "To nie była inwestycja pomyślana jako jedyna, ale jako długoterminowe wejście do Norwegii i jako początek kolejnych inwestycji w tym regionie" - dodał.

PGNiG ma udziały w 13 koncesjach na norweskim szelfie kontynentalnym. W czerwcu br. w głównej rundzie koncesyjnej spółka otrzymała udziały w czterech koncesjach. Hinc ocenił, że "decyzji dotyczących ewentualnego wydobycia z innych koncesji można się spodziewać dopiero po zakończeniu prac poszukiwawczych i udokumentowaniu zasobów na tych koncesjach".

PGNIG poprzez swoją spółkę PGNiG Upstream International posiada ok. 11,92 proc. udziałów w projekcie Skarv. Operatorem złoża jest BP Norge, a pozostali partnerzy w projekcie to Statoil oraz E.ON E&P Norge.

Złoże Skarv położone jest na Morzu Norweskim, ok. 210 km na zachód od wybrzeża Norwegii. Jego szacunkowe zasoby wydobywalne wynoszą ok. 13 mln ton ropy, 5,7 mln ton NGL i 43 mld m3 gazu.

Poza Norwegią PGNiG prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą także w Libii, Egipcie i w Pakistanie. Jak wyjaśnił Hinc, "każdy z tych krajów jest na innym etapie zaawansowania". Poinformował, że "w Egipcie wywiercone zostały dwa odwierty poszukiwawcze i aktualnie trwają ich analizy geologiczne". "Po ich zakończeniu i w zależności od rozwoju sytuacji w Egipcie, podejmiemy dalsze decyzje, co robić z działalnością spółki w tym kraju"- dodał.

Natomiast w Libii rozpoczął się proces wierceń i od jego wyników, a także od ogólnej sytuacji politycznej, będzie zależała dalsza działalność PGNiG w tym kraju.

Poinformował, że w Pakistanie spółka rozpoczęła długoterminowy test produkcyjny, od wyników którego uzależnia dalsze decyzje odnośnie koncesji w tym kraju.

Aktywa poszukiwawczo-wydobywcze spółki będą konsolidowane wokół PGNiG Upstream International. Zapowiedział, że "przegląd zagranicznych aktywów PGNiG i konsolidacja będzie realizowana, a jej tempo będzie zależało od postępów prac w Egipie, Libii i Pakistanie".

Spółka-córka PGNiG, PGNiG Upstream International (wcześniej Norway) założono w 2007 roku. Swoją siedzibę ma w Stavanger w Norwegii. Zatrudnia 25 osób.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)