PGNiG podpisało z Qatargas Operating Company umowę na dostawy LNG (aktl.2)

...

15.04.2009 | aktual.: 15.04.2009 20:13

(dochodzą dalsze informacje od przedstawicieli spółki)

15.4.Warszawa/Katowice(PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Qatargas Operating Company Ltd. umowę ramową na dostawy LNG - poinformowała spółka w komunikacie.

"Umowa określa ogólne zasady, w oparciu o które będzie realizowana współpraca w zakresie długoterminowych dostaw LNG. PGNiG i Qatargas ustaliły, iż dostawy LNG będą realizowane od 2014 roku przez okres 20 lat w wysokości ok. 1 mln ton LNG rocznie" - podano w raporcie.

Mirosław Dobrut, wiceprezes PGNiG ds. gazownictwa i handlu powiedział dziennikarzom w środę, że w przeliczeniu daje to 1,5- 1,6 mld metrów sześciennych.

"Po budowie pierwszego etapu terminala jego zdolności będą wynosić 2,5 mld metrów sześciennych. Pozostałe ilości gazu chcemy kupować na rynku spot" - powiedział wiceprezes.

Według zapowiedzi resortu skarbu, terminal odbierający skroplony gaz w Świnoujściu może być gotowy w 2014 roku. Faza projektowa inwestycji ma zostać zakończona do maja 2009 roku. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.

Mimo, że realizacja terminalu została przejęta przez państwowy Gaz-System, PGNiG pozostaje odpowiedzialne za dostawy skroplonego gazu do terminala w Świnoujściu.

Jak poinformował cytowany w komunikacie prezes PGNiG Michał Szubski, dostawy LNG to jeden z najważniejszych kroków na drodze do dywersyfikacji źródeł gazu w Polsce.

"Ponadto LNG odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu współpracy w innych obszarach łańcucha budowy wartości firmy. Umowa Ramowa otwiera przed Katarem i Polską nowe możliwości współpracy" - powiedział.

PGNiG i Qatargas prowadzą rozmowy w celu sfinalizowania kontraktu handlowego. Podpisanie kontraktu jest planowane po zapewnieniu, że będą spełnione techniczne warunki umożliwiające odbiór dostaw LNG.

Qatargas realizuje obecnie intensywny program rozwoju. Spółka buduje cztery nowe ciągi technologiczne do skraplania gazu ziemnego, dzięki którym produkcja LNG wzrośnie z obecnego poziomu 10 mln ton rocznie do 42 mln ton rocznie pod koniec 2010 roku. (PAP)

morb/ pr/ epo/ gor/

Źródło artykułu:PAP
giełdaspółkapaliwa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)