Trwa ładowanie...
d1zqzmc
ure
14-04-2009 17:20

PGNiG przekazało URE korektę wniosku taryfowego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
przekazało prezesowi URE korektę wniosku taryfowego; proponuje
cenę paliwa dla odbiorców indywidualnych niższą o 8,5 proc., co
oznaczałoby średnią obniżkę wszystkich opłat na rachunku o 3,1
proc. - poinformowała we wtorek spółka w komunikacie.

d1zqzmc
d1zqzmc

Korekta PGNiG była odpowiedzią na wezwanie prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z 6 kwietnia. W ostatnim wniosku taryfowym z 13 lutego PGNiG proponowało obniżkę ceny gazu dla gospodarstw domowych i przemysłu przekraczającą 6 proc. Prezes URE Mariusz Swora oczekiwał większej obniżki cen hurtowych gazu, nieco poniżej 10 proc.

Nowe propozycje PGNiG oznaczają, że "odbiorca indywidualny zapłaci mniej w części za paliwo gazowe średnio o ok. 8,5 proc., a cena gazu ziemnego dla zakładów przemysłowych będzie niższa o ok. 9 proc." - tłumaczy firma.

Odnosząc się do proponowanej ceny paliwa, PGNiG wyjaśnia, że cena gazu ziemnego z importu zależy od średniej ceny ropy naftowej z ostatnich dziewięciu miesięcy, która w ostatnim czasie spadła, oraz od stosunku kursu złotówki do dolara. Spółka zastrzega, że obniżki dotyczą gazu wysokometanowego; dla gazów zaazotowanych PGNiG przewiduje utrzymanie cen na niezmienionym poziomie.

Zdaniem PGNiG, gdyby prezes URE zatwierdził aktualną korektę wniosku taryfowego, to "całkowite opłaty dla wszystkich odbiorców obniżyłyby się średnio o 3,1 proc., co spowodowane jest m.in. planowaną zmianą taryf Operatorów Systemów: Przesyłowego i Dystrybucyjnych".

d1zqzmc

Taryfa, jaką przedstawia do zatwierdzenia prezesowi URE PGNiG, poza ceną gazu zawiera inne składniki - m.in. opłatę przesyłową naliczaną przez Gaz-System oraz opłatę dystrybucyjną, naliczaną przez sześciu krajowych dystrybutorów gazu. Ponadto PGNiG - jako operator systemu magazynowego - włącza do taryfy własną opłatę operatorską z tego tytułu.

PGNiG proponuje, by wyliczona w korekcie wniosku taryfa obowiązywała do końca 2010 roku.

d1zqzmc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zqzmc