PGNiG rozpoczął prace wiertnicze w poszukiwaniu gazu z łupków na koncesji Tomaszów Lubelski (opis)

26.03. Warszawa (PAP) - PGNiG rozpoczął prace wiertnicze w poszukiwaniu gazu z łupków na koncesji Tomaszów Lubelski, odwiert Lubycza Królewska. Pierwszy odwiert potrwa sto dni, a o...

26.03. Warszawa (PAP) - PGNiG rozpoczął prace wiertnicze w poszukiwaniu gazu z łupków na koncesji Tomaszów Lubelski, odwiert Lubycza Królewska. Pierwszy odwiert potrwa sto dni, a o potencjale odwiertu będzie można mówić po dodatkowych kilku miesiącach.

"Pierwszy odwiert potrwa sto dni, by mówić o potencjale tego odwiertu będziemy potrzebować jeszcze kilka dodatkowych miesięcy po tym terminie" - powiedziała dziennikarzom prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Wiercenia mają być wykonane do głębokości 4300 m. Wykonanie odwiertu pionowego i przeprowadzone na tej podstawie analizy pozwolą zebrać więcej informacji na temat zasobów gazu łupkowego na Lubelszczyźnie. Odwiert wykonuje PNiG Kraków, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG.

Przedstawiciele PNiG Kraków poinformowali, że spółka ta posiada obecnie 12 urządzeń wiertniczych. Ostatnia wiertnia, która pracuje na koncesji kosztowała wraz z oprzyrządowaniem 25 mln USD.

Piotrowska-Oliwa podtrzymała, że do końca kwietnia planowane jest sfinalizowanie umów o współpracy z firmami, z którymi PGNIG podpisał list intencyjny w sprawie wpólnego poszukiwania gazu łupkowego.

"Będziemy wówczas wiedzieć jakie będą warunki partycypacji finansowej" - powiedziała.

Dodała, że PGNiG planuje wydać w 2012 r. 1 mld zł na poszukiwanie gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego w kraju i zagranicą.

"Dziś kluczowym zadaniem dla spółek posiadających koncesje jest przeprowadzenie w ciągu trzech lat jak największej liczby odwiertów, by w perspektywie 2015 r. można było mówić o zbudowaniu pierwszych kopalni gazu z łupków" - powiedział Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa.

W ocenie ministra tylko dzięki zwiększonej liczbie odwiertów możliwe będzie sprawdzenie potencjału złóż, by mówienie o gazie zastąpić realnym wydobyciem.

Lubelszczyzna, to drugi po Pomorzu obszar Polski, na którym PGNiG posiada koncesje poszukiwawcze gazu z łupków. Najbardziej zaawansowane prace są obecnie na Pomorzu, na odwiercie Lubocino-1, koncesja Wejherowo. We wrześniu 2011 roku, PGNiG rozpoczęło techniczny odbiór gazu z łupków z tego odwiertu.

"Naszym celem numer jeden jest jak najszybsza weryfikacja rzeczywistych zasobów gazu niekonwencjonalnego w Polsce i zidentyfikowanie obszarów, na których warto skoncentrować posiadane siły i środki w kolejnych latach. Dzięki pracom prowadzonym w gminie Lubycza Królewska, wierceniom otworu zlokalizowanego na koncesji Tomaszów Lubelski, będziemy mogli poszerzyć naszą wiedzę na temat potencjału zasobów gazu z łupków na Lubelszczyźnie" - powiedziała cytowana w komunikacie Piotrowska-Oliwa.

Spółka podtrzymuje, że jeżeli wszystkie prace na koncesji Wejherowo będą przebiegać zgodnie z harmonogramem, to wydobycie przemysłowe gazu z łupków w tym rejonie powinno zostać uruchomione w końcu 2014 roku.(PAP)

morb/ gsu/ ana/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)