Trwa ładowanie...
d2ikwhu

PGNiG Termika: Przygotowania do debiutu PGG na GPW ruszą w ciągu kilku miesięcy

Warszawa, 03.04.2017 (ISBnews) - Polska Grupa Górnicza (PGG) w ciągu najbliższych miesięcy ma rozpocząć przygotowanie do wejścia na giełdę. PGNiG Termika liczy na możliwość zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych w ciągu kilku lat, poinformował prezes PGNiG Termika Wojciech Dąbrowski.

Share
d2ikwhu

"W przeciągu najbliższych miesięcy PGG ma w planach przygotowania do wejścia na giełdę" - powiedział Dąbrowski dziennikarzom w kuluarach konferencji "Wyzwania w energetyce i ciepłownictwie dla ochrony środowiska".

"Zakłady, że będzie możliwość odzyskania poniesionych nakładów inwestycyjnych w ciągu kilku lat" - powiedział także prezes.

Wcześniej wskazał, że jego zdaniem po połączeniu w Katowickim Holdingiem Węglowym (KHW), PGG powinna w ciągu kilku lat zacząć generować zyski.

d2ikwhu

1 kwietnia 2017 r. została podpisana umowa sprzedaży na rzecz PGG Sp. o.o. przedsiębiorstwa KHW S.A., w skład którego wchodzą Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice-Wesoła", Kopalnia Węgla Kamiennego "Murcki-Staszic", Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek" oraz Kopalnia Węgla Kamiennego "Wieczorek", a także udziały w Śląskim Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o. w Katowicach.

W ub. tygodniu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Enea, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika, Węglokoks, Towarzystwo Finansowe Silesia i Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN zawarły z PGG umowę inwestycyjną, która przewiduje, że PGG nabędzie wybrane aktywa górnicze od KHW na podstawie umowy przyrzeczonej, której zawarcie planowane jest na dzień 1 kwietnia 2017 r. PGE GiEK oraz Energa Kogeneracja dokapitalizują PGG kwotami po 100 mln zł, natomiast Enea i PGNiG Termika - kwotami po 300 mln zł. Razem z wkładem Silesii wysokość dokapitalizowania wyniesie 1 mld zł.

Polska Grupa Górnicza to spółka celowa powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej. Po zakończeniu uzgodnionego dziś trzyetapowego dofinansowania (tj. do I kw. 2018 r.) PGE GiEK będzie posiadało 15,32% udziału w kapitale zakładowym PGG, PGNiG Termika - 20,43%, Enea - 7,66%, Energa Kogeneracja - 15,32%.

(ISBnews)

d2ikwhu

Podziel się opinią

Share
d2ikwhu
d2ikwhu