Trwa ładowanie...
d4a37x0
25-01-2017 15:26

PGZ podpisała z DCNS porozumienie ws. współpracy przy projektach morskich

Warszawa, 25.01.2017 (ISBnews) - Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) oraz francuska DCNS podpisały porozumienie, którego celem jest wypracowanie ram współpracy w zakresie obronności morskiej, zwłaszcza w zakresie projektów "Orka", "Miecznik" oraz "Czapla". Porozumienie zakłada transfer technologii oraz zaawansowany udział polskiego przemysłu stoczniowego w realizacji wymienionych projektów, podała PGZ.

d4a37x0
d4a37x0

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy PGZ oraz DCNS związane jest z planami Marynarki Wojennej RP, dotyczącymi modernizacji technicznej floty, która obejmuje również pozyskanie nowych okrętów podwodnych (projekt "Orka"), nowych okrętów obrony wybrzeża (projekt "Miecznik") oraz nowych okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min (projekt "Czapla"), wyjaśniono w komunikacie.

"W porozumieniu Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i spółka DCNS wyraziły wolę nawiązania współpracy w zakresie projektów [...] Na podstawie dokumentu PGZ S.A. i DCNS wypracują ramy kooperacji przy realizacji projektów zawartych w programie operacyjnym 'Zwalczanie zagrożeń na morzu', ujętym w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. To kontynuacja rozmów na temat zaangażowania spółek stoczniowych skonsolidowanych pod szyldem Grupy PGZ w realizację wymienionych projektów" - czytamy dalej.

"Podpisane porozumienie gwarantuje Polskiej Grupie Zbrojeniowej oraz stoczniom, które należą do PGZ i tworzą jedną z największych grup stoczniowych w Europie, możliwość współpracy przy budowie okrętów podwodnych w Polsce. To kontynuacja uprzednio rozpoczętych prac, związanych z budową korwet w projektach 'Miecznik' i 'Czapla'. To porozumienie stanowi potwierdzenie, że wiodące firmy zajmujące się produkcją okrętów, upatrują w polskich stoczniach istotnego partnera do kooperacji. To pokazuje, że polski przemysł obronny i stoczniowy jest bardzo ważnym partnerem dla wszystkich liczących się podmiotów branży stoczniowej. Cieszę się także, że, jak się okazuje, potencjalne problemy w kooperacji polsko-francuskiej są czystą teorią" - skomentował prezes PGZ Arkadiusz Siwko, cytowany w komunikacie.

"Właśnie konkretyzuje się porozumienie pomiędzy naszymi dwoma krajami, którego od dawna pragnęliśmy. To wielka szansa. Otwieramy drzwi dla dalszej współpracy, dalszego pogłębienia naszych partnerskich relacji, które przyniosą korzyści Polsce oraz polskiej Marynarce Wojennej. DCNS chce wnieść wkład swojego doświadczenia, żeby Polska w przyszłości mogła sama prowadzić własne programy zbrojeniowe. To dla mnie bardzo zaszczytny moment, choć mamy jeszcze wiele wspólnej pracy do wykonania" - dodał wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu DCNS Alain Fourgeron.

d4a37x0

Porozumienie o współpracy zakłada transfer technologii do polskich spółek stoczniowych skonsolidowanych w Grupie PGZ, włączenie spółek Stocznia Remontowa "Nauta" S.A. w Gdyni oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni w realizację zamówień związanych z projektami "Miecznik" i "Czapla". Dokument przewiduje również zaawansowany udział polskiego przemysłu stoczniowego w realizacji zamówień w ramach projektu "Orka", podsumowano w komunikacie.

PGZ to producent sprzętu wojskowego; grupa ponad 60 spółek, która zatrudnia ponad 17 500 osób. Roczny obrót PGZ wynosi ok. 5 mld zł.

(ISBnews)

d4a37x0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a37x0