Trwa ładowanie...
d3x7piq
28-01-2015 13:00

Piechociński: Nie będzie łatwego zmniejszenia obciążeń dla kredytobiorców w CHF

Warszawa, 28.01.2015 (ISBnews) - Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński przedstawił dziś propozycje poprawy sytuacji kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne w CHF oraz "rekomendacje zmian prawnych i regulacyjnych". Podkreślił przy tym, że nie należy oczekiwać "jakiegoś prostego mechanizmu, który zmniejszy ciężary i sam kredyt".

d3x7piq
d3x7piq

"Zacznę od rekomendacji dla banków. Po pierwsze, uwzględnienie przez banki ujemnej stawki LIBOR, po drugie, umożliwienie zainteresowanym kredytobiorcom bezprowizyjnej zamiany waluty kredytu z CHF na PLN po kursie równym średniemu kursowi NBP w dniu przewalutowania, po trzecie, wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych na 3 lata (także dla kredytów złotowych) oraz wprowadzenie limitu wysokości raty na poziomie z końca 2014 r. Czwarta rekomendacja to odstąpienie od żądania dodatkowego zabezpieczenia kredytu z tytułu zmian kursowych" - powiedział Piechociński podczas konferencji prasowej.

Wicepremier przedstawił też "rekomendacje zmian prawnych i regulacyjnych":

  1. ograniczenie ryzyka kursowego kredytobiorcy;
  2. ograniczenie wprowadzenia w czasie trwania umowy dodatkowych zabezpieczeń na wypadek zmian kursowych;
  3. zaprzestanie traktowania umorzenia części kredytu opodatkowanego przychodu po stronie kredytobiorcy ;
  4. zaliczenie kosztów umorzenia do (podatkowych) kosztów uzyskania przychodu banków ;
  5. wprowadzenie dla nowo zawartych umów limitu roszczeń z tytuły kredytu hipotecznego (udzielonego do 100% wartości nieruchomości) w wysokości wartości nieruchomości ;
  6. wprowadzenie i upowszechnienie rozwiązań umożliwiających elastyczne reagowanie na zakłócenia w obsłudze kredytów (złotowych i walutowych);
  7. wprowadzenie rozwiązań na wypadek nadzwyczajnie trudnej sytuacji życiowej kredytobiorcy (w złotym i walutach). "W tych sprawach nie ma kluczowych i łatwych rozwiązań, nie będzie jakiegoś prostego mechanizmu, który zmniejszy ciężary i sam kredyt" - powiedział Piechociński.

Wicepremier podkreślił, że bardzo istotne będzie teraz monitorowanie rynku i wykonywanie tych rekomendacji. W tym celu będzie powołany zespół monitorujący, obejmujący organy władzy publicznej, przedstawiciela banków ze Związku Banków Polskich (ZBP), organizacji konsumenckich i autorytety w dziedzinie kredytów i mieszkalnictwa.

d3x7piq

Kilka dni temu premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że rozwiązania mające wesprzeć kredytobiorców w sytuacji aprecjacji kursu franka szwajcarskiego będą znane pod koniec tego tygodnia. Premier deklarowała, że dołoży wszelkich starań, aby te rozwiązania weszły w życie nie za 3-4 miesiące, ale dość szybko, "bo od tego zależy los tych ludzi".

Jak podkreśliła Kopacz, szczegółowe rozwiązania leżą w kompetencji Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

W połowie stycznia bank centralny Szwajcarii zdecydował o zaprzestaniu obrony minimalnego kursu wymiany CHF/EUR na poziomie 1,20, co skutkowało gwałtownym umocnieniem kursu franka szwajcarskiego (CHF) względem walut głównych oraz znacznym osłabieniem złotego polskiego (PLN) względem CHF.

Pod koniec ub. tygodnia Związek Banków Polskich (ZBP) ogłosił propozycje rozwiązań, których celem jest ograniczenie negatywnego wpływu wzrostu kursu franka szwajcarskiego na klientów posiadających kredyty hipoteczne w tej walucie. ZBP proponuje m.in. uwzględnienie przez banki ujemnej stawki LIBOR CHF, przez 6 miesięcy niższy spread walutowy, rezygnację z żądania nowego zabezpieczenia oraz ubezpieczenia kredytu wobec kredytobiorców terminowo spłacających raty kredytowe.

(ISBnews)

d3x7piq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x7piq