Piechociński: Polska będzie wspierać Macedonię w drodze do UE

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński zapewnił, że Polska będzie wspierać starania Macedonii o członkostwo w UE. Otwierając w Warszawie Polsko-Macedońskie Seminarium Gospodarcze zaprosił macedońskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce.

15.10.2014 15:10

"Polska w macedońskiej drodze do UE jest z wami. Jest solidarna, przyjazna i będzie waszym szczególnym ambasadorem" - powiedział Piechociński otwierając seminarium, które zorganizowało Ministerstwo Gospodarki wraz z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Stronę polską na tym spotkaniu reprezentował wicepremier Piechociński oraz prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Obaj spotkali się z wicepremierem Republiki Macedonii ds. gospodarczych Vladimirem Peshevskim oraz wiceprezesem macedońskiej agencji inwestycyjnej Invest Macedonia Klimentem Shekerovskim. W spotkaniu uczestniczyło też kilkudziesięciu przedstawicieli polskich przedsiębiorstw.

"Bardzo wysoko oceniamy to, co władze i naród Macedonii zrobiły w ostatnich latach. My też budowaliśmy na nowo swoją państwowość, więc wiemy jaki to jest wysiłek. Wiemy jak ważne jest to, że Macedonia ma dziś stabilność i przewidywalność polityczną, społeczną i gospodarczą" - podkreślił na spotkaniu Piechociński.

"Będziemy się dzielić naszymi doświadczeniami i błędami, które popełniliśmy na drodze do UE. Będąc w jądrze decyzyjnym UE, pamiętamy, że tu musi być pełna solidarność z wami, tak, aby Europa była jedna, przyjazna, przedsiębiorcza, mądra i konkurencyjna" - zaznaczył wicepremier.

Mówiąc o stosunkach gospodarczych pomiędzy Polską a Republiką Macedonii Piechociński ocenił, że Polscy przedsiębiorcy "maja potencjał wchodzenia do Macedonii". Zaprosił też macedońskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce.

W rozmowie z dziennikarzami Piechociński mówił m.in., że chciałby, aby Macedonia była szczególnym miejscem ekspansji naszej gospodarki. "To może być przestrzeń ciekawych inwestycji a także dostaw wysokotechnologicznego sprzętu i naszej techniki w górnictwie, metalurgii a przede wszystkim środkach transportu. Dlatego cieszę się, że wśród polskich przedsiębiorców byli przedstawiciele polskich firm z tej branży: Newag i Pesa" - dodał.

Do inwestowania w Macedonii zachęcał polskich przedsiębiorców wicepremier ds. gospodarczych tego kraju Vladimir Peshevski. Zapewnił że Macedonia będzie zabiegać o członkostwo w UE, co - jak ocenił - zwiększy poczucie bezpieczeństwa zagranicznych inwestorów.

Podkreślił, że jego rząd już wprowadził wiele zmian i reform mających ułatwić współpracę z inwestorami zagranicznymi. W tym kontekście wymienił rozwój infrastruktury transportowej i energetycznej, szybką procedurę rejestracyjną dla podmiotów gospodarczych, zniesienie lub zmniejszenie wielu opłat dla przedsiębiorców, niskie podatki, a także inwestycje w edukację.

"Mamy mały rynek, ale chcemy go zwiększyć przez ekspansję i umowy o wolnym handlu z innymi państwami. Chcemy stać się najbardziej konkurencyjnym miejscem dla przemysłu w Europie. Chcemy, żeby inwestorzy zarabiali u nas pieniądze" - mówił Peshevski.

Wiceszef Invest Macedonia Kliment Shekerovski zapewnił polskich przedsiębiorców, że jego agencja udzieli im informacji i doradztwa jeżeli ci zdecydują się inwestować w Macedonii. Poinformował, że w tym kraju jest 15 specjalnych stref ekonomicznych, w których zagraniczni inwestorzy mogą prowadzić działalność produkcyjną na preferencyjnych warunkach. Zapewnił, że przedsiębiorcy inwestujący w jego kraju mogą liczyć na dotacje rządowe, granty na szkolenie pracowników i tworzenie nowych miejsc pracy.

Według danych ministerstwa gospodarki wymiana handlowa Macedonii w 2013 r. wynosiła 7,9 mld euro, w tym eksport wyniósł 3,2 mld euro, a import 4,7 mld euro. Ponad połowa obrotów handlowych przypada na Niemcy, Grecję, Wielką Brytanię, Serbię i Włochy. Obroty handlowe Polski z Macedonią wyniosły w ub.r. 72,68 mln euro. Polska eksportowała tam głównie wyroby nieszlachetne, zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego oraz urządzenia mechaniczne i elektryczne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)