Trwa ładowanie...
d4mnij5

Piechociński: raczej nie będzie przewalutowania kredytów we frankach

Wydaje się, że jest już przesądzone, że nie będzie w Polsce przewalutowania - powiedział wicepremier Janusz Piechociński mówiąc o problemie osób z kredytami we franku. Podtrzymał też zapowiedź pracy nad wprowadzeniem kas oszczędnościowo- mieszkaniowych.

Share
d4mnij5

Piechociński w środę mówił o stanie polskiej gospodarki na spotkaniu z przedsiębiorcami z Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej. Podczas swojej wypowiedzi poruszył też problem Polaków, którzy zaciągnęli kredyt we frankach. "Wydaje się, że jest już przesądzone, że nie będzie w Polsce przewalutowania (kredytów we franku - PAP) na model sprawdzony w niektórych krajach, typu węgierskiego" - powiedział minister gospodarki.

Zauważył, że system bankowy w tym obszarze "wykazał odrobinę racjonalności" i spodziewa się, że w przyszłym tygodniu banki zaprezentują swoje pomysły na rozwiązanie problemów "frankowiczów".

Podkreślił też, że nadal będzie pracował nad wprowadzeniem w Polsce kas oszczędnościowo-mieszkaniowych. "Pracuję w dalszym ciągu nad pomysłem długoterminowego oszczędzania na taki cel, jakim jest mieszkanie w formie zmodyfikowanych, nowoczesnych kas oszczędnościowo - mieszkaniowych, w prostym mechanizmie, gdzie długoterminowe oszczędzanie po jakimś okresie jest premiowane" - przyznał.

d4mnij5

Wyjaśniając, dlaczego rząd nie zdecydował się interwencję w sprawie kredytów we frankach powiedział: "Prawo nie może działać wstecz, jako ogólna zasada, więc bardzo trudno byłoby obronić interwencje ustawową, bez ponoszenia przez państwo konsekwencji takich działań".

"Mamy bardzo różne banki, bardzo różne umowy i bardzo różnych kredytobiorców, np. takich, którzy kupowali w kredycie dewizowym mieszkania na wynajem, albo kilka mieszkań na wynajem. W związku z tym tu jest wielka przestrzeń od równego potraktowania obywatela, po równe potraktowanie przedsiębiorców" - dodał wyjaśniając, że banki to też "specyficzne" przedsiębiorstwa.

d4mnij5

Podziel się opinią

Share
d4mnij5
d4mnij5