Trwa ładowanie...

Pieniądze z 500+ są doskonale inwestowane - Beata Szydło podsumowuje rok działania programu

Pieniądze z programu Rodzina 500 plus są doskonale inwestowane; polskie rodziny wiedzą, jak je wykorzystać - mówiła w sobotę premier Beata Szydło podczas spotkania z mieszkańcami gminy Koneck w woj. kujawsko-pomorskim.

Share
Pieniądze z 500+ są doskonale inwestowane - Beata Szydło podsumowuje rok działania programu
Źródło: PAP, Fot: PAP/Tytus Żmijewski
d3a4788

- Rodzina, dzieci - to jest najlepsza inwestycja. To jest inwestycja w przyszłość i to jest inwestycja w naszą teraźniejszość - mówiła premier.

Szydło podkreśliła, że program 500 plus był zobowiązaniem wyborczym, który narodził się w czasie spotkań w czasie kampanii wyborczej, kiedy mieszkańcy mówili, co jest ich największą bolączką.

d3a4788

Szefowa rządu zapewniła, że program 500 plus będzie nadal działał, a jego realizacja w tym roku przebiega bez zakłóceń. - To jest już ponad 20 mld, które trafiają do polskich rodzin i program będzie przez nasz rząd kontynuowany - dodała.

Wyraziła nadzieję, że "pokolenie 500 plus", czyli te dzieci, które już się urodziły, które się urodzą, będą - kiedy dorosną - pokoleniem "odważnych, mądrych Polaków".

Ubóstwo wśród dzieci praktycznie zniknęło

Szydło zaznaczyła, że dla niej liczbą symboliczną jest 94, bo według badań o 94 proc. zmalało ubóstwo wśród dzieci. Według szefowej rządu wszystkie dane wskazują, że z miesiąca na miesiąc w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. - Myślę, że możemy już zacząć mówić o tym, że mamy baby boom. I to jest ten cel, na który czekaliśmy - zaznaczyła.

Obecna na spotkaniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że podstawowe cele programu, czyli wzrost liczby urodzeń, redukcja ubóstwa i szeroko rozumiana inwestycja w rodzinę - są realizowane.

d3a4788

- To nie zmiany kulturowe powodowały, że w polskich rodzinach rodziło się mniej dzieci. To trudna sytuacja materialna i obawy przed tym, że narodziny kolejnego dziecka pogorszą naszą sytuację materialną - powiedziała Rafalska.

- Te zmiany kulturowe mają znaczenie na Zachodzie. My ciągle jesteśmy krajem, który mówi, że kocha dzieci. Polskie rodziny mówią, że w hierarchii wartości szczęście rodzinne jest dla nas najważniejsze, a więc mamy dzisiaj szansę na to, żeby poprzez politykę rodzinną rządu pani premier Beaty Szydło w sposób istotny, wymierny, konsekwentny i wieloletni wspierać polskie rodziny - podkreśliła Rafalska.

Co najmniej 400 tys. urodzeń w tym roku?

Jak dodała, złożyła deklarację, że w tym roku w Polsce urodzi się przynajmniej 400 tys. dzieci. Zaapelowała do zebranych rodziców, aby pomogli w zrealizowaniu tego celu.

Na koniec spotkania z mieszkańcami gminy Koneck premier podzieliła urodzinowy tort, odśpiewano "Sto lat".

d3a4788

Dzięki programowi Rodzina 500 plus wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko do 18 lat. W mniej zamożnych rodzinach (po spełnieniu kryterium dochodowego w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko.

Z programu korzysta 2 mln 560 tys. rodzin, dzieci jest w tych rodzinach 3 mln 820 tys. Ogólnie program wspiera 55 proc. wszystkich polskich dzieci do 18 roku życia. Do rodzin trafiło już w sumie 21 mld zł.

d3a4788

Podziel się opinią

Share
d3a4788
d3a4788