Trwa ładowanie...
d1voksw
06-10-2016 16:10

Pierwsza firma ze Szwajcarii w Kieleckim Parku Technologicznym

Szwajcarska spółka z branży maszynowej w grudniu rozpocznie działalność w Kieleckim Parku Technologicznym (KPT). To pierwsza inwestycja przedsiębiorstwa poza Szwajcarią i pierwsza przemysłu szwajcarskiego w Kielcach.

Share
d1voksw

W czwartek władze KPT podpisały umowę na wynajem powierzchni w jednej z hal z przedstawicielami firmy Schwarz AG. Spółka-córka tej firmy, Schwarz Technology Poland, wprowadzi się do parku 1 grudnia.

Jak poinformował PAP dyrektor KPT Szymon Mazurkiewicz, umowę zawarto na trzy lata. Według Mazurkiewicza, jeżeli inwestorzy będą zadowoleni z rozwoju swojego biznesu, możliwa będzie budowa własnego zakładu spółki.

"To dla nas ważny inwestor, m.in. dlatego, że w planach ma nawiązanie współpracy z Politechniką Świętokrzyską, nie tylko w zakresie zatrudniania absolwentów tej uczelni. Przede wszystkim firma zainteresowana jest działalnością badawczo-rozwojową w kooperacji z działami inżynierii produkcji i automatyki" - dodał dyrektor KPT.

Schwarz Technology Poland to pierwsza inwestycja Schwarz AG poza granicami Szwajcarii oraz jednocześnie pierwsza inwestycja przemysłu szwajcarskiego w Kielcach. Jednym z czynników, który zdecydował o rozpoczęciu działalności w Polsce była bliskość rynków zbytu, tj. zakładów produkcyjnych klientów spółki, zlokalizowanych w Aleksandrowie Łódzkim i w Siedlcach.

d1voksw

Prezes szwajcarskich firm Rolf Schwarz podkreślił, że za lokalizacją w Kielcach przemawiała m.in. nowoczesna infrastruktura KPT i silne tradycje branży metalowej w regionie świętokrzyskim.

Schwarz AG (SAG) to rodzinna firma z branży metalowej, zajmująca się specjalistycznymi technologiami spawalniczymi (chodzi o budowę tzw. niekonwencjonalnych linii technologicznych), która prowadzi działalność od ponad 60 lat. Zatrudnia ponad sto osób, świadcząc usługi dla odbiorców przemysłowych.

W Kielcach firma zainwestuje w nowoczesną linię technologiczną do produkcji precyzyjnych komponentów z cienkich blach: spawanych, tłoczonych, ciętych i fazowanych. Powstawać tu też będą skomplikowane spawane podzespoły maszyn, obudów, oszalowań oraz specjalistyczne szafy sterownicze. Produkowane komponenty mogą być wykorzystywane w przemyśle: kolejowym, elektronicznym, kosmicznym i lotniczym oraz przy produkcji aparatury medycznej.

W pierwszym roku działalności firma planuje zatrudnić w Kielcach ok. 20 osób - głównie doświadczonych spawaczy.

d1voksw

Szwajcarzy wynajęli blisko 1,5 tys. metrów kw. w jednej z hal KPT. To ostatnia wolna przemysłowa powierzchnia pod wynajem, którą dysponował park. Instytucja przygotowuje się do uzbrojenia pod działalność przemysłową kolejnych ponad 20 ha gruntów.

Kielecki Park Technologiczny powołano w 2008 r., a otwarcie jego obiektów - inkubatora w 2011 r. i centrum technologicznego w 2012 r. - umożliwiała inwestycja współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wartość tego projektu, realizowanego przez miasto Kielce, wyniosła ponad 86 mln zł, z czego 91 proc. pochodziło ze środków unijnych.

Park, kosztem kolejnych 120 mln zł, dzięki dofinansowaniu z tego samego programu, zbudował m.in. zespół inkubatorów oraz trzy hale produkcyjne. Powstało Energetyczne Centrum Nauki, Centrum Szybkiego Prototypowania LabDesign, Centrum Kompetencji w zakresie CNC (obrabiarek sterowanych numerycznie), Centrum Kompetencji i Kreatywności w zakresie Fashion Design.

W KPT działa ponad 140 podmiotów gospodarczych.

d1voksw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1voksw
d1voksw