Trwa ładowanie...
d2xgoew
wig

Pierwsza spadkowa sesja w tym roku

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł w grudniu do poziomu 4,9 pkt. W ciągu całego ubiegłego roku indeks spadł o 9,7 pkt. Na taki stan rzeczy złożyło się kilka czynników: zmniejszenie poziomu produkcji, zmniejszenie poziomu zamówień i zatrudnienia. Dzisiejsza sesja przebiegała pod dyktando niedźwiedzi, wszystkie kluczowe indeksy straciły na wartości, najwięcej WIG 20, a wśród indeksów branżowych – WIG Banki.

Share
d2xgoew

Liderem wzrostów wśród spółek z prestiżowego indeksu WIG20 była dzisiaj Bogdanka. Analitycy Societe Generale podwyższyli rekomendację dla Bogdanki do „kupuj” z „trzymaj”. Cenę docelową jednej akcji spółki wyznaczyli na 122 zł. Prezes kopalni w wywiadzie przeprowadzonym w TVN CNBC stwierdził, iż „nie będzie problemu” z wypłatą dywidendy za rok 2011, jeśli akcjonariusze tak zadecydują, wolałby jednak „zachować zysk, niż go wypłacać”. Dzisiaj 3 mln akcji pracowniczych zostało dopuszczonych do obrotu na rynku wtórnym. Na zamknięciu za jeden walor zapłacić trzeba było 111 zł. Do grona spółek, które zyskiwały dzisiaj na wartości, należał również PBG. Hydrobudowa Polska i PBG podpisały z Narodowym Centrum Sportu umowę na wykonanie dodatkowych robót budowlano-instalacyjnych (płyta boiska z instalacjami i murawą, kioski gastronomiczne, instalacje elektryczne i towarzyszące roboty budowlane) na Stadionie Narodowym. Wartość kontraktu to 59,45 mln zł. W grudniu prezes zarządu, Jerzy Wiśniewski, poinformował, iż nabył
36,5 tys. akcji w średniej cenie 70,91 zł. Nieznacznie zyskiwały walory Telekomunikacji Polskiej. Credit Suisse podwyższył rekomendację dla TP S.A. do „neutralnie” z „poniżej rynku”. Do firm tracących najmocniej należały banki – BRE, Pekao S.A. i Getin. Zarząd GPW zadecydował, iż akcje spółki Getin na sesji 5 stycznia nie będą uwzględniane przy obliczaniu indeksu WIG20. Jutro Getin będzie pierwszy raz notowany po przeniesieniu części majątku do spółki Get Bank S.A. Parytet wymiany akcji Getin Holdingu na akcje Get Banku został ustalony na 2,926. Pierwsze notowanie akcji emisji podziałowej ma nastąpić 20 stycznia. Silny spadek był udziałem również PZU, który otrzymał od UOKiK karę w wysokości 56 mln zł.
Na szerokim rynku silne wzrosty zanotowały: Herman (+19,79 proc.), Sobieski (+16,04 proc.), Wikana (+15 proc.), Pekaes (+14,67 proc.) oraz Mediatel (+10,57 proc.). Wśród spółek tracących znalazły się akcje banku Unicredit (-11,20 proc.), który zdecydował się na emisję nowych akcji z ceną blisko 40 proc. niższą od rynkowej.

Średnioterminowo indeks największych spółek pozostaje w trendzie horyzontalnym, kluczowa linia wsparcia to 2126 pkt, natomiast linia oporu to 2232 pkt. Dzisiejsza sesja pokazuje relatywną słabość warszawskiego parkietu względem pozostałych rynków kapitałowych. Na domiar złego osłabia się polska waluta, co może sugerować wycofywanie kapitału zagranicznego z naszego parkietu. Niepokojącym elementem jest brak zaufania na rynku bankowym, europejskie banki szukają środków na dokapitalizowanie, a pożyczone pieniądze lokują w EBC. To, co może być natomiast czynnikiem wpływającym na pobudzenie strony popytowej, to atrakcyjne wyceny fundamentalne niektórych spółek. Dzisiaj na fixingu zamykającym sesję obserwowaliśmy duże zlecenia kupna (wartość 140 mln zł), które pozwoliły zniwelować część spadków. Końcówka sesji może dawać nadzieję na efekt stycznia w tym roku.

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.

d2xgoew

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2xgoew

Podziel się opinią

Share
d2xgoew
d2xgoew