Pierwsze kłopoty odbicia?

Nowy tydzień na warszawskiej giełdzie rozpoczął się bardzo udanie w szczególności w porównaniu z innymi rynkami, bo ostatnio na ich tle wypadaliśmy raczej blado. Początek dzisiejszej sesji wprawdzie nie zachwycił, bowiem otworzyliśmy się poniżej poziomu odniesienia, ale nie bez znaczenia miały tu słabsze notowania giełd za oceanem i w Azji.

Pierwsze kłopoty odbicia?
Źródło zdjęć: © Fotolia | freshidea

Wraz z upływem czasu rodzime indeksy podnosiły się i podobnie jak wczoraj wykazaliśmy się relatywną siłą, a właściwie to obok giełdy węgierskiej byliśmy jedynymi w Europie, którzy rosną. Działo się to wszystko przy niezbyt zachwycającym obrocie. Moment zachwiania wystąpił przy otwarciu rynków amerykańskich, ale był to jedynie moment i ostatnia godzina handlu przebiegła pod zdecydowane dyktando obozu kupujących. W rezultacie główne indeksy WIG i WIG20 wzrosły o odpowiednio 0,32% i 0,58%. Obroty wyniosły około 870 mln zł. Pod kątem branżowym najlepiej zachowały się akcje banków, a najmocniej spadły warszawskie indeksy budownictwa, deweloperski i spożywczy.

W gronie spółek z WIG-u 20 na pozytywne wyróżnienie zasłużyły Synthos (3,02%), banki PKO BP (+2,59%), gdzie w ubiegły piątek obserwowaliśmy ogromne obroty, mBank (+2,79%), Bank Handlowy (+2,24%). Kroku próbowały im dotrzymać PGE (1,60%), GTC (1,35%), Asseco Polska (+1,27%), JSW (+0,96%). Zdecydowanie negatywnie w tym segmencie zaprezentowały się akcje Eurocashu (-3,13%), którego kurs przebił dziś październikowe minima, co dla zwolenników analizy technicznej może sugerować dalszą przecenę. Nie zachwyciły również notowania Lotosu (-1,13%), PKN Orlen (-0,66%), PGNiG (-0,80%), które nieudolnie zmaga się z barierą 5 zł. Dziś pod nową nazwą, jako Orange Polska występowała Telekomunikacja Polska, nie pomogło to jednak we wzroście i akcje zamknęły się 0,30% na minusie.

Optymizm wśród największych spółek nie zawitał niestety na rynek małych i średnich. Ich indeksy mWIG40 i sWIG80 spadły odpowiednio o 0,28 i 0,02 procent, co obrazuje statystyka, według której jedynie 133 spółek wzrosło, 198 spadło, a 86 nie zmieniło swej wyceny od wczoraj.

W segmencie tym ponadprzeciętne wzrosty zaprezentowały Coal Energy (+16,96%), Sadovaya (+13,33%), Hygienika (+8,47%), Resbud (+8,32), Gant (+5,63%), Colian (+4,58%) i Apator (+4,59%). Na drugim biegunie wśród najmocniej spadających spółek znalazły się: Enea (-12,73%), Robyg (-5,11%), Duon (-4,67%) i Rovese (5,09%).

Na tle minionych kilku tygodni przebieg ostatnich kilku sesji można uznać jako pozytywne zaskoczenie. Od piątku, bowiem po wykreśleniu przez główne indeksy na wykresach dziennych świecowych tzw. młotka, który został potwierdzony w dniach następnych, w zestawieniu z innymi giełdami wykazujemy relatywną siłę. Daje to szansę na to, że w piątek w okolicach 2300 pkt na wykresie indeksu największych spółek został osiągnięty punkt zwrotny, z którego mamy szansę odrabiać straty. Ciekawe będzie jednak, na jak długo starczy sił. Pierwszym testem dla WIG-u 20 będzie poziom 2400 pkt, a po jego przekroczeniu – 2430. Podczas dzisiejszej sesji można było zauważyć pierwsze kłopoty ze wzrostem jeszcze poniżej tego pierwszego, co w połączniu z niepowalającym na kolana obrotem może sugerować, że potencjalne odreagowanie potrwa trochę dłużej i bardziej mozolnie niż dynamiczne odbicia realizowane w czerwcu i we wrześniu ubiegłego roku.

Jacek Siera

makler DM BZ WBK S.A.

| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

giełdy w europieindeksygpw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)