Trwa ładowanie...
d240zhb
rejs
14-01-2013 19:05

Pierwszy prom pasażerski na gaz LNG wyruszył w rejs po Bałtyku

Pierwszy na świecie duży statek pasażerski zasilany skroplonym gazem ziemnym LNG wyruszył w poniedziałek ze Sztokholmu w inauguracyjny rejs do fińskiego Turku.

Share
d240zhb

Mogący pomieścić 2,8 tys. pasażerów statek M/S Viking Grace to najbardziej ekologiczny prom na Morzu Bałtyckim. Według zapewnień przewoźnika promowego, firmy Viking Line, dzięki wykorzystaniu gazu LNG jednostka praktycznie nie emituje siarki, a emisja tlenków azotu jest mniejsza o 80-90 proc. w porównaniu z tradycyjnym paliwem opartym na ropie. Silnik emituje również o 20-25 proc. mniej dwutlenku węgla.

- Cieszę się, że skandynawska myśl techniczna może być dla innych wzorem do naśladowania - powiedziała podczas prezentacji statku w Sztokholmie szwedzka minister środowiska Lena Ek. Przypomniała, że w 2015 roku statki pływające po Bałtyku, zgodnie z dyrektywą UE, będą musiały używać paliwa nie zawierającego siarki. - Ten statek już spełnia ten wymóg - podkreśliła.

Prom pasażersko-samochodowy o nazwie M/S Viking Grace regularne kursy rozpocznie w środę na trasie Sztokholm-Turku-Sztokholm, po drodze zawijać będzie do portu na Wyspach Alandzkich.

Statek pływa pod fińską banderą, należy też do fińskiego przewoźnika promowego Viking Line. Jednostka została wybudowana w stoczni STX w Turku; kosztowała 240 ml euro. Prom ma 214 m długości oraz ponad 31 m wysokości.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

d240zhb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d240zhb
d240zhb