Pietrewicz: sektor ciepłowniczy czeka modernizacja
Sektor ciepłowniczy stoi przed wielkim wyzwaniem modernizacyjnym. Modernizując go będziemy realizowali cele UE i unowocześniali polskie elektrociepłownictwo - powiedział podczas debaty PAP wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz.
13.04.2015 15:15
Pietrewicz podkreślił, że od 10 lat nie powstała w Polsce żadna inwestycja energetyczna w formule project finance. "To pokazuje, że sektor energetyczny (...) wykazuje stosunkowo niską skłonność do inwestowania. Oczekuje zaangażowania państwa" - powiedział. Dodał, że takie zaangażowanie państwa istnieje, ale to nie państwo powinno budować nowe moce energetyczne, lecz przede wszystkim sektor prywatny.
Pietrewicz wskazał jednak, że w Polsce są zaawansowane projekty budowy nowych mocy; wymienił Kozienice, Jaworzno, Opole, a także projekty gazowe PKN Orlen. "Mamy do czynienia z dużym wysiłkiem inwestycyjnym, które myślę, że zapewni podstawowy cel - bezpieczeństwo energetyczne kraju" - zaznaczył wiceszef resortu gospodarki.
Dodał, że kolejną kwestią są inne elementy tego bezpieczeństwa - zróżnicowanie dostaw nośników energii oraz dywersyfikacja produkcji energii. "Nasz system bazuje na węglu kamiennym i brunatnym. Z tego punktu widzenia, nasze działania - by zwiększyć dywersyfikację - wpisują się w pewne działania UE związane z dekarbonizacją" - powiedział.
Zaznaczył, że różnica polega na tym, iż Polska uważa, iż węgiel musi pozostać naszym podstawowym surowcem energetycznym. "Gdybyśmy podążali w ślad za polityką dekarbonizacyjną UE w ogóle (jej) nie kontestując, to zapewne z węglem mogłyby być problemy" - powiedział.
Podkreślił też, że sektor ciepłowniczy stoi przed wielkim wyzwaniem modernizacyjnym, ale można to postrzegać też jako szansę. "Modernizując sektor ciepłowniczy (...) będziemy realizowani cele unijne, jak i własne, (...) związane z unowocześnieniem polskiego ciepłownictwa" - powiedział.
Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska powiedział, że jego firma inwestuje w energetykę - budując nowe źródło energii w Zabrzu, które ma zastąpić stare bloki.
"Kogeneracja (czyli jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii - PAP) jest najbardziej sprawnym sposobem wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, stąd jej konkurencyjność powinna być zapewniona w długiej perspektywie. Fortum w ramach swojej strategii wspiera konkurencyjność na rynku energii i ciepła. Konkurencyjność oznacza, że powinniśmy odchodzić od rynku regulowanego, w stronę rynku konkurencyjnego" - zaznaczył.
Górnik dodał, że tak długo, "jak w Polsce będziemy mieć rynek regulowany, będziemy musieli myśleć o dotacjach". "W swojej inwestycji w Zabrzu Fortum przewiduje uzyskanie dotacji dla realizacji tej inwestycji" - powiedział.
Wiceprezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Bogusław Regulski powiedział, że jest wiele krajów, w których kogeneracja ma znaczącą pozycję, jeśli chodzi o produkcję ciepła dla systemów ciepłowniczych - szczególnie w krajach skandynawskich, ale również w Niemczech. Podkreślił, że systemy nie we wszystkich krajach wymagają wspierania finansowego, a jednak się rozwijają.
W Centrum prasowym PAP trwa debata nt. "Modernizacja sektora energetyczno - ciepłowniczego w kontekście wyzwań klimatycznych i gospodarczych Polski". Debata ma charakter zamknięty. PAP zapewnia transmisję na stronie www.pap.pl do godz. 16.00