Trwa ładowanie...

Pietruszka rekordowo droga. To przez zeszłoroczne deszcze

Tegoroczne ceny pietruszki zaskoczyły wszystkich. W zeszłym roku o tej porze za kilogram korzenia pietruszki płaciliśmy między 3,5-4,5 zł. Teraz w niektórych hurtowniach cena sięga 13 zł.

Share
Pietruszka rekordowo droga. To przez zeszłoroczne deszcze
Źródło: Shutterstock.com
d4mnij5

Rolnicy w rozmowie z naszym dziennikarzem śmiali się nawet, że nic, tylko inwestować w chłodnie i obsiać wszystko pietruszką.

Jaka jest przyczyna wysokich cen pietruszki? - Zbiory warzyw korzeniowych w wielu rejonach Polski odbywały się w 2017 roku w niekorzystnych warunkach, korzenie zbierano przy znacznej wilgotności gleby, co mogło powodować zwiększenie chorób przechowalniczych - wyjaśniła Małgorzata Skoczewska z Warszawskiego Rolno - Spożywczego rynku w Broniszach.

d4mnij5

W zeszłym roku podczas zbiorów korzeni pietruszki intensywnie padał deszcz. Przez to gorzej przetrwała przechowywanie w chłodniach. Warzywa zachowało się mniej, więc ceny wzrosły.

Podobne do pietruszki

Co ciekawe, pietruszka ma swojego "klona". - Pasternak to taki tani zamiennik pietruszki. To tak jakby sprzedawać Fiata jako Mercedesa - przekonywał w rozmowie z wp.pl pan Jerzy, producent pietruszki z Łódzkiego. Ponieważ cena "oryginalnego" warzywa poszybowała w górę, podróbki zalały rynek.

Pan Jerzy uważa, że do podmiany dochodzi nie tylko na straganach. Pasternak wykorzystywany jest wmrożonkach - na przykład w warzywach na parze. Piszą, że to jest pietruszka, a dają pasternak. Rośnie bardzo duży, większy niż pietruszka. Jak ktoś bierze na przemysł, to kroi go, szatkuje. Dochodzą inne warzywa, przyprawy i nie czuć różnicy - opisywał rolnik.

Jak odróżnić pasternak?

Dr inż. Tomasz Spiżewski z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyjaśnił wp.pl, że pasternak i pietruszka są podobne, ponieważ są z tej samej rodziny - selerowatych. Można je jednak rozróżnić.

d4mnij5

- Pietruszka i pasternak różnią się dosyć mocno. Korzenie mają bardzo podobne, przy czym pasternak ma znacznie większe liście - opisuje dr Spiżewski. Co jednak jeśli warzywa są już obrane z liści? Pan Jerzy podpowiada.

- Pasternak ma czarną główkę na końcu w miejscu, gdzie odcina się nać, a pietruszka ma białą - mówił z przekonaniem rolnik.

ZOBACZ: Pasternak - porady jak odróżnić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4mnij5

Podziel się opinią

Share
d4mnij5
d4mnij5