Pijany kierowca uderzył w drzewo. Potem kontynuował jazdę autem bez koła

Podjęte przez policjantów działania w połączeniu z właściwą reakcją świadka pozwoliły na zatrzymanie mężczyzny, który będąc pod wpływem alkoholu, uderzył w drzewo. Rozbitym samochodem kontynuował jazdę drogą wojewódzką, gdzie zwrócił na siebie uwagę innych kierujących.

Pijany kierowca uderzył w drzewo i kontynuował jazdę autem bez koła
Pijany kierowca uderzył w drzewo i kontynuował jazdę autem bez koła
Źródło zdjęć: © East News

Do zdarzenia doszło w środę rano, w powiecie chojnickim (Pomorskie). O rozbitym samochodzie, bez koła, który jedzie drogą wojewódzką nr 235, poinformował chojnicką policję inny kierowca. 26-latek został zatrzymany. Jak się okazało, miał ponad promil alkoholu w organizmie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Program wart setki miliardów. Co opozycja obiecała Polakom?

Pijany kierowca uderzył autem w drzewo. Mężczyzna kontynuował jazdę

Z ustaleń policjantów wynika, że pijany mężczyzna na trasie Powałki-Kłodawa stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w drzewo. 26-latek, pomimo że jego auto było rozbite, między innymi straciło jedno z kół, postanowił kontynuować jazdę.

Mundurowi zatrzymali kierowcy prawo jazdy, a on odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. Nie uniknie on również konsekwencji prawnych związanych ze spowodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Surowe konsekwencje za jazdę po alkoholu

Pijani kierowcy to wciąż palący problem w Polsce. W ubiegłym roku policja zatrzymała 97 856 osób, które jechały "na podwójnym gazie". To wzrost o 25 proc. w porównaniu z 2021 r. Już od października weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi sąd będzie mógł orzec przepadek auta pijanego kierowcy.

Jak podaje Prawo.pl, przepadek pojazdu mechanicznego oraz przepadek równowartości pojazdu nie będzie orzekany, jeżeli sprawca prowadził auto, która do niego nie należało, wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim wypadku sąd orzeknie nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył podlegający przepadkowi pojazd, orzeka się przepadek równowartości pojazdu. Za równowartość pojazdu uznawać się będzie wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy - średnią wartość rynkową pojazdu ustaloną na podstawie dostępnych danych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)