Trwa ładowanie...

Piosenka i teledysk "Rycerze życia" - o pracy ratowników górniczych

Teledysk do piosenki "Rycerze życia" o pracy ratowników górniczych trafił
właśnie na strony internetowe Kompanii Węglowej. To trzecia promująca bezpieczeństwo pracy piosenka
zespołu Głębia

Share
Piosenka i teledysk "Rycerze życia" - o pracy ratowników górniczych
Źródło: PAP/ Andrzej Grygiel
d1zewr5

Pierwsza nagrana na potrzeby Kompanii Węglowej piosenka Głębi o bhp - "Bezpieczna praca" - zyskała w 2010 r. ogólnopolski rozgłos. W internecie teledysk do niej obejrzały dziesiątki tysięcy osób; odtwarzano go w kopalniach i w telewizji, piosenkę emitowano w radiu. W ubiegłym roku powstał utwór "Ryzyko zawodowe". W przyszłości być może zostanie wydana płyta złożona z piosenek zespołu, poświęconych bezpiecznej pracy.

Teledysk "Rycerzy życia" otwiera scena pracy górników i przysypania jednego z pracowników przez urobek. Pod ziemię zjeżdżają ratownicy górniczy w niebieskich drelichach i z krzyżami maltańskimi na kaskach, którzy pracując w ciasnym wyrobisku próbują dokopać się do zasypanego. Na koniec jeden z nich odnajduje dłoń nieprzytomnego górnika i ściska ją.

d1zewr5

"A przyjdą po mnie, a przyjdą po mnie rycerze życia z krzyżami na głowie, wezmą pod skrzydła orła górnośląskiego. Dadzą nadzieję, dadzą i wiarę do życia potrzebnego. Jedyna myśl w takiej ciężkiej chwili: proszę cię, Boże, by ratownicy się nie spóźnili" - śpiewa w zwrotce zespół.

"Zawsze na pełnej mocy swej, zawsze po życie bez kalkulacji strat, anioły chrońcie go, anioły strzeżcie nas. Ratujcie nas, ratujcie nas, rycerze życia, ogień jest w was, nadzieja jest w nas, nadzieja jest w was (...) i moc" - brzmi refren piosenki.

d1zewr5

Zespół, oprócz jego lidera, kompozytora i wokalisty Dawida Klimanka, tworzą bracia Płaczkowie: gitarzysta Damian i perkusista Sebastian oraz gitarzysta basowy Rudolf Kurzydem. Za scenariusz, reżyserię i realizację teledysku odpowiadał filmowiec i nadsztygar ds. bhp w kopalni "Rydułtowy-Anna", Bogusław Porwoł.

Premierowa prezentacja teledysku odbyła się w piątek podczas finałowych zmagań organizowanego po raz dziewiąty przez Kompanię Węglową konkursu "Pracuję bezpiecznie". Najlepszy w turnieju wiedzy na temat bhp okazał się górnik kopalni "Chwałowice", Dawid Panic.(PAP)

(JK)

d1zewr5

Podziel się opinią

Share
d1zewr5
d1zewr5