Piotr Litwa nowym prezesem Wyższego Urzędu Górniczego

Dotychczasowy wiceprezes Wyższego Urzędu
Górniczego (WUG) w Katowicach, Piotr Litwa, został w piątek nowym
prezesem tej najważniejszej w górnictwie instytucji, nadzorującej
pracę wszystkich zakładów wydobywczych w Polsce.

Litwa zastąpił Piotra Buchwalda, pełniącego funkcję prezesa WUG od ponad dwóch lat. Nowy prezes odebrał w piątek nominację z rąk ministra środowiska prof. Macieja Nowickiego. WUG podlega organizacyjnie właśnie Ministerstwu Środowiska.

O zmianie na stanowisku prezesa poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu, Edyta Tomaszewska. Przyczyn odwołania prezesa Buchwalda nie podano.

Piotr Litwa ma 44 lata. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej (studia górnicze) i Uniwersytetu Śląskiego (prawne problemy górnictwa), doktorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od 1992 r. pracował w organach nadzoru górniczego: w Katowicach, a potem w Bytomiu i Gliwicach, gdzie szefował urzędom górniczym. Od stycznia 2005 r. był wiceszefem WUG.

Litwa jest członkiem sekcji technologii górniczych Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk, autorem i współautorem wielu publikacji i referatów. Ma żonę i syna. Wśród zainteresowań wymienia turystykę i narciarstwo alpejskie.

WUG, powszechnie kojarzony głównie z kopalniami węgla kamiennego, nadzoruje całość spraw związanych z górnictwem i kopalnictwem w Polsce. Oprócz WUG nadzór górniczy tworzy w Polsce 10 okręgowych urzędów górniczych i jeden urząd specjalistyczny. Urzędy te zatrudniają łącznie ok. 570 osób.

WUG nadzoruje eksploatację we wszystkich ponad 4,5 tys. zakładów górniczych w Polsce, zatrudniających łącznie ok. 180 tys. pracowników (w tym ok. 120 tys. w kopalniach węgla kamiennego). Oprócz kopalń węgla kamiennego, rud miedzi oraz rud cynku i ołowiu, są to m.in. kopalnie odkrywkowe i otworowe.

Zgodnie z prawem, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego jest centralnym organem administracji rządowej, nad którym nadzór sprawuje minister środowiska. Na mocy prawa geologicznego i górniczego Urząd jest organem nadzoru górniczego. Prowadzi m.in. kontrole stanu bezpieczeństwa oraz warunków eksploatacji w kopalniach i zakładach wydobywczych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)