Piotr Woźniak tymczasowym prezesem PGNiG (opis)
Były minister gospodarki Piotr Woźniak pokieruje tymczasowo Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem - zdecydowała w piątek rada nadzorcza spółki. Stanowisko stracił prezes i dwaj wiceprezesi firmy.
Rada odwołała prezesa Mariusza Zawiszę i dwóch wiceprezesów: Jarosława Bauca, który odpowiadał za sprawy finansowe i Zbigniewa Skrzypkiewicza, który nadzorował segment wydobycia. Stanowisko zachował natomiast wiceprezes Waldemar Wójcik. Odwołani członkowie zarządu kierowali spółką od przełomu 2013 i 2014 r.
Jak napisano w komunikacie rady, do 11 marca 2016 r. spółką będzie kierował b. minister gospodarki i były wiceprezes PGNiG Piotr Woźniak. W latach 2000-2002 był wiceprezesem zarządu PGNiG ds. handlu i restrukturyzacji.
"Rada Nadzorcza PGNiG postanowiła delegować Pana Piotra Woźniaka, Członka Rady Nadzorczej PGNiG, do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu PGNiG w okresie od dnia 11 grudnia 2015 roku do dnia 11 marca 2016 r."- czytamy w komunikacie
Woźniak z wykształcenia jest geologiem po Uniwersytecie Warszawskim. Do 1989 roku był asystentem w Instytucie Geologicznym w Warszawie, kierował też grupą terenową w Geopol-Polservice w Libii.
W latach 1990-1991 pracował jako doradca ministra rolnictwa i ministra przemysłu. Pełnił funkcję radcy handlowego w ambasadzie RP w Kanadzie w latach 1992-1996. Był doradcą premiera ds. infrastruktury w latach 1998 - 2000.
Był też radnym Warszawy w latach 2002 - 2006. W latach 2005-2007 był ministrem gospodarki w rządzie PiS. Od grudnia 2011 do grudnia 2013 r. był wiceministrem w Ministerstwie Środowiska i Głównym Geologiem Kraju w rządzie PO - PSL. Został odwołany ze stanowiska pod koniec 2013 r. Jako główny geolog forsował koncepcję powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych, spółki która miała mieć udziały w zyskach z wydobycia węglowodorów proporcjonalne do udziału w kosztach. Po odejściu Woźniaka ze stanowiska pomysł powstania NOKE zarzucono.
Piotr Woźniak wykłada na Uczelni Łazarskiego oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest członkiem Konwentu Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Od 2009 roku jest przewodniczącym, a od marca 2014 r. wiceprzewodniczącym Rady Administracyjnej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER).
W niedawnej rozmowie z PAP Woźniak ocenił, że trzeba całkowicie zmienić architekturę dostaw gazu do Polski. Jego zdaniem dostawy z kierunków wschodnich są kompletnie niewiarygodne i niepewne.
Woźniak uważa, że nie jesteśmy całkowicie bezpieczni przed ewentualnym przerwaniem dostaw błękitnego paliwa ze wschodu. Dodał, że "najwyższe ryzyko" istnieje dopóty, dopóki głównym polskim dostawcą jest Gazprom.
"Systemowe załatwienie sprawy polega na tym, że musimy przestawić się z systematycznych i głównych dostaw ze wschodu - bo są one kompletnie niewiarygodne i niepewne - na trwałe dostawy z innych kierunków. Nie na zasadzie dostaw przerywanych czy wirtualnych, tylko takich, dzięki którym nasza sieć systemowo będzie zapełniana przez innych niż rosyjscy, niezależnych dostawców" - mówił.
Jego zdaniem, ze wschodu mogą pochodzić jedynie ewentualne uzupełnienia dostaw.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest liderem rynku gazu ziemnego w naszym kraju. Zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, a także - poprzez spółki - importem, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. PGNiG jest spółką giełdową obecną w indeksie największych polskich firm (WIG 20).