PIR podpisał list intencyjny o udziale w China-CEE Investment Cooperation Fund

25.07. Warszawa (PAP) - Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) podpisała list intencyjny dotyczący możliwości udziału w funduszu China-CEE Investment Cooperation Fund (ICF),...

25.07.2013 | aktual.: 25.07.2013 12:23

25.07. Warszawa (PAP) - Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) podpisała list intencyjny dotyczący możliwości udziału w funduszu China-CEE Investment Cooperation Fund (ICF), który ma inwestować w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska może zaangażować w ten projekt 30-50 mln USD - poinformował PIR w komunikacie prasowym.

Fundusz ICF jest tworzony przez chiński bank The Export and Import Bank of China (CEB). Ma inwestować głównie w infrastrukturę, ale także w projekty przemysłowe, w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Będzie zarządzany przez funkcjonującą już na polskim rynku firmę, zarządzającą funduszami private equity, wybraną przez założycieli. Zawiązanie funduszu planowane jest na trzeci kwartał 2013 roku.

Łącznie fundusz ICF ma dysponować kapitałem blisko pół miliarda USD. Jednym z jego założeń będzie zainwestowanie co najmniej połowy zgromadzonych pieniędzy w Polsce i na Węgrzech. W związku z tym oba kraje zostały do niego zaproszone w roli założycieli. Chiny reprezentować będzie CEB, a Węgry Eximbank Hungary (HEB), bank specjalizujący się w finansowaniu węgierskich firm eksportowych. Pierwotnie w rozmowach na temat utworzenia funduszu po stronie polskiej uczestniczył Bank Gospodarstwa Krajowego, jednak po powołaniu PIR, właśnie ta spółka została wyznaczona jako podmiot reprezentujący Polskę.

Od Polski oczekiwane jest zaangażowanie w wysokości 30-50 milionów USD, choć podpisanie listu intencyjnego nie jest jeszcze jednoznaczne ze zobowiązaniem finansowym. Ostateczna decyzja zapadnie po szczegółowej analizie m.in. struktury finansowania ICF, jego ładu korporacyjnego, kryteriów inwestycyjnych, zwrotu z inwestycji, a także podmiotu zarządzającego. Zgodnie z założeniami, każdy dolar włożony przez PIR w fundusz ma przynieść 3-5 dolarów zainwestowanych w polską infrastrukturę. (PAP)

pr/ asa/

Źródło artykułu:PAP
bgkbankiusługi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)