Trwa ładowanie...

PIT-0 i Polski Ład. Nie wszyscy emeryci skorzystają na nowej uldze. Wyjaśniamy

Seniorzy od stycznia 2022 roku mogą skorzystać z nowej ulgi skierowanej do osób, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zdecydowały się na rezygnację z pracy. PIT-0 ma skłonić seniorów do kontynuowania pracy zawodowej. W przypadku, w którym taka osoba nie zdecyduje się na emeryturę, może złożyć oświadczenie zwalniające wypłatę z podatku dochodowego.

Najwięcej na PIT-0 zyskać mogą seniorzy zarabiający około 3,5 tys. zł, w takim wypadku ulga będzie odczuwalna.Najwięcej na PIT-0 zyskać mogą seniorzy zarabiający około 3,5 tys. zł, w takim wypadku ulga będzie odczuwalna.Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d1uvml2
d1uvml2

PIT-0 jest to nowa ulga skierowana do seniorów, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, zdecydowali się na kontynuowanie pracy. W takim przypadku, w ramach zmian z Polskiego Ładu, ich pensja może być zwolniona z podatku dochodowego. Ulga dotyczy zarobków do poziomu 85 528 zł.

Z rozwiązania mogą skorzystać seniorzy, którzy nie pobierają emerytury. Do uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia u pracodawcy. Z ulgi mogą skorzystać też emeryci, którzy zawieszą swoje świadczenie emerytalne i wrócą do pracy zawodowej.

Nie każdemu seniorowi PIT-0 się opłaci

W przypadku osób, które zarabiają do 30 tys. zł rocznie, ulga nie będzie miała żadnego znaczenia, ponieważ ta kwota z automatu jest zwolniona z podatku. Dlatego w przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego (65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet) seniorzy muszą policzyć, co tak naprawdę będzie opłacalne.

d1uvml2

Jeżeli pensja i emerytura będą na podobnym poziomie, nieprzekraczającym 30 tys. zł, to niezależnie od podjętej decyzji, kwoty mogą być porównywalne. W takim wypadku decyzja z punktu widzenia ekonomicznego nie będzie więc mieć większego znaczenia.

Najwięcej, jak wylicza dziennika "Fakt", na PIT-0 zyskać mogą seniorzy zarabiający około 3,5 tys. zł, w takim wypadku ulga będzie odczuwalna.

Czas inwestować w cyberbezpieczeństwo. "Nie wyprzedzimy grup hakerskich"

Emeryci nie mogą dorobić więcej niż 85 tys. zł

Co w przypadku, w którym roczne zarobki przekroczą kwoty 85 528 zł? Wówczas do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej zastosowana będzie kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł.

d1uvml2

Co do zasady przychody objęte ulgą dla pracujących seniorów podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym.

Z ulgi, o czym przypomina "Fakt", można skorzystać nawet w przypadku, w którym senior nie złoży oświadczania u pracodawcy. W takim wypadku kwotę pobraną w ramach podatku będzie można odzyskać, składając swoje roczne oświadczenie podatkowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1uvml2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uvml2