PIT 2016. Ministerstwo Finansów wprowadza dużury telefoniczne

Dyżur telefoniczny jest jednym z działań realizowanych w tegorocznej odsłonie kampanii informacyjnej Szybki PIT.

PIT 2016. Ministerstwo Finansów wprowadza dużury telefoniczne
shutterstock

W czwartek 14 kwietnia 2016 r. między godziną 10 a 13 eksperci Ministerstwa Finansów pomagają w rozliczeniu zeznania podatkowego. Dyżur telefoniczny jest jednym z działań realizowanych w ramach kampanii informacyjnej Szybki PIT.

Jak dotąd podatnicy złożyli już 6 milionów e-deklaracji PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort finansów nie wyklucza, że w tym roku zostanie złożona rekordowa liczba elektronicznych rozliczeń.

Osoby, które mają wątpliwości przy wypełnianiu rozliczenia, mają szansę skonsultować się telefonicznie ekspertami. Kolejny dyżur telefoniczny przewidziany jest na 21 kwietnia.

Specjaliści odpowiadają na pytania z kilku zakresów:

- ulgi, rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, tel. 22 694 34 34

- działalność gospodarcza, najem, sprzedaż nieruchomości, tel. 22 694 33 33

- opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych, tel. 22 694 55 88

- opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą, tel. 22 694 37 37.

Ponieważ 30 kwietnia wypada w tym roku w sobotę, mamy więcej czasu na rozliczenie o jeden dodatkowy dzień. Oznacza to, że PIT możemy złożyć do poniedziałku 2 maja.

Resort finansów przypomina też, że od 18 marca podatnicy mogą korzystać również z innych form upraszczających i przyspieszających rozliczenie roczne. Chodzi o uruchomione po raz pierwszy w 2015 r. wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (tzw. PFR).

Z możliwości tej skorzystało wówczas ponad 100 tys. osób. Wypełniony wstępnie PIT-37 zawiera już informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki, w związku z czym nie trzeba ich przepisywać.

Wystarczy uzupełnić dane, np. o ulgi podatkowe lub wskazanie organizacji pożytku publicznego, która będzie beneficjentem 1 proc. podatku. Aby skorzystać z PFR, należy wejść na Portal Podatkowy resortu finansów, uzupełnić PIT o ulgi, przekazać 1 proc. i wysłać.

Źródło artykułu:money.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)