Trwa ładowanie...
Noble Securities
akcje
27-01-2012 17:18

PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł o 2,8 proc., ale...

Słabość amerykańskiego PKB w IV kw. 2011 r. pomógł zamaskować wolniejszy od oczekiwań ekonomistów wzrost cen. Złoty przestał się umacniać w błyskawicznym tempie, ale korekta styczniowego ruchu jeszcze się nie rozpoczęła.

Share
PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł o 2,8 proc., ale...Źródło: Noble Securities
d1jawll

Odwilż na europejskim rynku obligacji trwa w najlepsze, czego potwierdzeniem był w piątek przetarg na włoskie krótkoterminowe papiery dłużne. Rentowność jedenastomiesięcznych bonów Włoch spadła z 2,74 proc. do 2,21 proc., a sześciomiesięcznych jeszcze gwałtowniej, bo z 3,25 proc. do 1,9 proc. Warto jednak zwrócić uwagę, że w tym drugim przypadku stosunek popytu do podaży wyniósł zaledwie 1,3 proc., co sugeruje, że za bardzo wyraźnym obniżeniem kosztu finansowania dla Włoch stały pojedyncze instytucje składające duże zlecenia kupna po cenach powyżej bieżących poziomów rynkowych. Jednocześnie pod presją sprzedających obligacje znalazła się Portugalia, której dziesięcioletnie obligacje przynosiły rano już ponad 15,4 proc.

W centrum uwagi inwestorów w piątek, zgodnie z oczekiwaniami obserwatorów, znalazły się makroekonomiczne dane z USA i Polski . W odczycie dynamiki wzrostu największej gospodarki świata w IV kw., który wypadł minimalnie poniżej prognoz (2,8 proc, ekonomiści spodziewali się wzrostu o 3,0 proc. w ujęciu annualizowanym), warto zwrócić uwagę na trzy czynniki. Po pierwsze, to już drugi z rzędu kwartał, w którym ekonomiści przecenili wkład amerykańskich konsumentów w PKB (wyniósł on 2 proc., oczekiwano 2,4 proc.).

Po drugie, w samym po samym wzroście PKB o 2,8 proc. nie widać ważnego wpływu cen. O ile realny PKB był zbliżony do oczekiwań ekonomistów, to nominalny wzrost na poziomie 3,2 proc. (najniżej od II kw. 2009r.) był znacznie większym rozczarowaniem, bo spodziewano się jego wzrostu na rzędu 4,9 proc. Przeciętny obserwator wydarzeń gospodarczych zapewne nie zwróci na ten czynnik szczególnej uwagi, dzięki temu, że deflator, czyli wskaźnik mierzący zmianę cen wszystkich dóbr i usług kreujących PKB, wyniósł tylko 0,4 proc., nie jak prognozowali ekonomiści ok. 1,9 proc. Po trzecie, cały czas nieźle działa odcinanie pępowiny poprzez zmniejszanie rządowych wydatków - w ostatnim kwartale zmniejszyły się one o blisko 5 proc. (wydatki na obronę spadły o ponad 12 proc.) i był to piąty spadkowy kwartał z rzędu. W I połowie 2012 r. spodziewane jest wyhamowanie tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki do ok. 2 proc. r/r, co w odniesieniu do europejskich realiów i tak będzie wynikiem godnym podziwu.

d1jawll

Godzinę po rozpoczęciu piątkowej sesji na Wall Street, główne indeksy nieskutecznie próbowały powrócić powyżej poziomów zamknięcia z poprzedniego dnia. Na europejskim rynku akcji najmocniej wypadały indeksy z Węgier i Polski zyskujące na wartości ok. 0,5 proc. W ogonie znalazły się natomiast francuski CAC40 (-1,2 proc.) oraz grecki ATHEX (-2,8 proc.), który pomimo przeciągających się bez końca negocjacji rządu Grecji z wierzycielami odnośnie wysokości strat, od początku roku zyskał na wartości ponad 11 proc. Na rynku walutowym w piątek po południu kurs pary euro-dolar utrzymywał się powyżej poziomu 1,31 USD. Złoty zachowywał się stabilnie wobec głównych walut. Frank kosztował 3,51 PLN, euro 4,23 PLN, a dolar 3,23 PLN. Warto pamiętać, że po tak gwałtownym umocnieniu, jakie obserwowaliśmy w styczniu, gdy za granicą rozpocznie się naturalna realizacja zysków, ruch w przeciwnym kierunku może być nie mniej dynamiczny.

Łukasz Wróbel,
Noble Securities

d1jawll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jawll
d1jawll