Trwa ładowanie...
d3o13kp

PKL planują wybudować muzeum w Kuźnicach za 10 mln zł; szukają współinwestora

Warszawa, 18.08.2016 (ISBnews) - Polskie Koleje Linowe (PKL) planują stworzenie muzeum narciarstwa i taternictwa w  Kuźnicach, poinformowała spółka. Wartość inwestycji jest szacowana na ponad 10 mln zł, a PKL poszukuje inwestora, który byłby gotowy współfinansować przedsięwzięcie, podano także.

Share
d3o13kp

"Ze względu na wysokie koszty, przy wyborze partnera PKL będą kierowały się przede wszystkim możliwością uzyskania dofinansowania unijnego" - powiedział prezes Janusz Ryś, cytowany w komunikacie.

Dotychczas z inicjatywą współpracy zgłosiło się stowarzyszenie "Czysta Polska", które wykazało możliwość pozyskania dofinansowania w wysokości nawet 85 proc. wartości inwestycji. Chęć kooperacji wyraziło również miasto Zakopane, podano również.

"Priorytetem PKL jest przede wszystkim skrócenie kolejek do kas biletowych w Kuźnicach. Każdy bilet na Kasprowy Wierch będzie numerowany, dzięki czemu turysta będzie wiedział, kiedy nadjedzie jego wagonik. Zamiast stać w długiej kolejce, będzie mógł w tym czasie zwiedzić nowoczesne muzeum poświęcone Tatrom" - powiedział Ryś.

PKL są już w trakcie zbierania odpowiednich dokumentów i wkrótce wystąpią do urzędu miasta z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Inwestycja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Miałaby zostać zrealizowana na placu przy dolnej stacji kolei linowej w Kuźnicach. Muzeum częściowo znajdzie się pod ziemią. Do budynku zostaną również przeniesione kasy, powstanie nowa poczekalnia, bagażownia i punkt gastronomiczny, podano również.

Polskie Koleje Linowe to największy w Polsce operator kolei górskich, działający w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach (Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica, Góra Żar). PKL są największym prywatnym pracodawcą na Podhalu, zatrudniającym ponad 200 osób.

(ISBnews)

d3o13kp

Podziel się opinią

Share
d3o13kp
d3o13kp