Trwa ładowanie...
paliwo
07-12-2012 11:15

PKN Orlen chce rozszerzyć poszukiwania gazu z łupków o koncesje ExxonMobil

PKN Orlen wspólnie z ExxonMobil Exploration and Production Poland (ExxonMobil) złożyły w Ministerstwie Środowiska wniosek o cesję dwóch obszarów koncesyjnych na rzecz płockiego koncernu na poszukiwanie gazu łupkowego: Wodynie-Łuków i Wołomin.

PKN Orlen chce rozszerzyć poszukiwania gazu z łupków o koncesje ExxonMobilŹródło: Orlen
d42f1v0
d42f1v0

Jak poinformowało w piątek biuro prasowe PKN Orlen, wraz z nowymi obszarami płocki koncern będzie właścicielem 10 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu łupkowego w Polsce, o łącznej powierzchni prawie 9 tys. km kw.

PKN Orlen podał, że zgodnie z porozumieniem zawartym z ExxonMobil, płocki koncern zdecydował się na odkupienie dwóch obszarów koncesyjnych o łącznej powierzchni 2150 km kw.

- Nowa koncesja Wodynie-Łuków zlokalizowana jest na granicy województwa lubelskiego i mazowieckiego, natomiast koncesja Wołomin na terenie województwa mazowieckiego - poinformował w komunikacie płocki koncern. Zastrzegł przy tym, iż przeniesienie praw na rzecz spółki Orlen Upstream, która w imieniu grupy kapitałowej PKN Orlen prowadzi poszukiwania gazu łupkowego, nastąpi w przypadku pozytywnej decyzji ministra środowiska.

- W najbliższych tygodniach spodziewamy się decyzji Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w tej sprawie - powiedział cytowany w komunikacie PKN Orlen, prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar. - Zdecydowaliśmy się na koncesje Wodynie-Łuków i Wołomin z uwagi na pozytywną ocenę zrealizowanego w miejscowości Goździk pionowego odwiertu badawczego oraz ze względu na dużą perspektywiczność całego regionu - dodał.

d42f1v0

Według szefa Orlen Upstream analizy archiwalnego materiału geologicznego, jak również nowo pobranych próbek, skłaniają spółkę do poszerzenia zasięgu jej poszukiwań w obrębie tzw. basenu podlaskiego, a także do rozszerzenia potencjalnego obszaru przyszłego wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych.

Zgodnie z ogłoszoną pod koniec listopada strategią PKN Orlen na lata 2013-17, spółka zamierza przeznaczyć w tym czasie na projekty wydobywcze (upstream) do 5,1 mld zł - głównie na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego. Jak informował płocki koncern, w ramach podstawowej puli inwestycyjnej w tym segmencie w wysokości 2,4 mld zł zostanie dokonanych co najmniej 50 odwiertów, a pierwsze zyski z projektów mają zostać wypracowane już w 2017 r.

d42f1v0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42f1v0