PKN Orlen uruchomi projekty energetyczne i upstream po zmniejszeniu zadłużenia (opis)

11.03. Warszawa (PAP) - PKN Orlen zamierza uruchomić projekty energetyczne i upstreamowe po zmniejszeniu zadłużenia do poziomu 30- 40 proc. dług netto/kapitałów własnych -...

11.03.2010 | aktual.: 11.03.2010 14:23

11.03. Warszawa (PAP) - PKN Orlen zamierza uruchomić projekty energetyczne i upstreamowe po zmniejszeniu zadłużenia do poziomu 30- 40 proc. dług netto/kapitałów własnych - powiedział dziennikarzom Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes spółki.

"Priorytetem na ten rok jest poprawa efektywności i zmniejszenie zadłużenia. Jeśli poziom zadłużenia zejdzie do 30-40 proc. długu netto do kapitałów własnych, to zarząd zajmie się aktualizacją strategii w zakresie projektów energetycznych i upstreamowych" - powiedział dziennikarzom Jędrzejczyk.

Na koniec 2009 r. wskaźnik dług netto do kapitałów własnych wynosił 58 proc.

Jędrzejczyk poinformował, że zmniejszenie zadłużenia w dużej mierze zależy od sprzedaży Anwilu i Polkomtela oraz zapasów obowiązkowych.

"Wszystkie trzy projekty są zaawansowane. Największa skala to zapasy - to byłaby wartość 5,4 mld zł, następna to Polkomtel i Anwil" - powiedział.

W strategii na lata 2009-13 Orlen zapisał wydatki na upstream w wysokości 750 mln zł. Jędrzejczyk poinformował, że w przypadku pozyskania gotówki ze sprzedaży aktywów i zapasów ropy, kwota ta mogłaby ulec znacznemu zwiększeniu.

"Do tej pory nasze wydatki na ten cel sięgnęły kilkudziesięciu milionów złotych" - powiedział Jędrzejczyk.

Orlen byłby gotowy wchodzić w projekty upstreamowe w bezpiecznych regionach, jak Afryka Północna, Ameryka Północna, czy Europa Środkowa. Wówczas w grę wchodziłoby pozyskanie partnera, który dysponowałby odpowiednim know-how w tym zakresie. Koncern byłby zainteresowany skokowym rozwojem, poprzez przejęcia aktywów produkcyjnych.

Obecnie płocki koncern realizuje dwa projekty poszukiwawcze w Polsce i jeden na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego, przy którym pracuje wraz z Kuwait Energy Fund.

"Segment rafineryjny jest niskomarżowy, cechuje go duża zmienność przepływów (...). Segment energetyczny i upstreamowy zapewniłyby wyższą rentowność, stabilność przepływów pieniężnych i synergie" - powiedział w trakcie forum paliwowego Jędrzejczyk.

"Chcielibyśmy, by w ciągu 3-5 lat energetyka i wydobycie stały się kolejną dźwignią wzrostu wartości spółki" - dodał. (PAP)

morb/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)