Trwa ładowanie...
d3x4ng3

PKN Orlen wybrał dostawcę turbozespołu do istniejącej Elektrociepłowni w Płocku

Warszawa, 10.11.2015 (ISBnews) - PKN Orlen podpisał kontrakt z Doosan Skoda Power na dostawę do istniejącej elektrociepłowni w Płocku przeciwprężnego turbozespołu parowego o mocy 68,6 MW elektrycznych netto wraz z infrastrukturą "pod klucz", podał Orlen. Wartość kontraktu to prawie 100 mln zł.

Share
d3x4ng3

Urządzenie zapewni produkcję energii elektrycznej oraz ciepła na potrzeby technologiczne rafinerii. Jednocześnie podpisany został kontrakt na obsługę serwisową.

"Wartość kontraktu w formule EPC na projektowanie, dostawy, montaż i uruchomienie turbozespołu parowego to prawie 100 mln zł. Cykl inwestycji to 24 miesiące, a przekazanie turbozespołu do eksploatacji planowane jest w IV kwartale 2017 roku. Zastąpi on jedną z sześciu obecnie funkcjonujących w ramach elektrociepłowni turbin" - czytamy w komunikacie.

W związku z inwestycją PKN Orlen otrzymał darmowe uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, przyznawane decyzją Komisji Europejskiej.

d3x4ng3

"Konsekwentny rozwój obszaru energetyki, zakładający wykorzystanie efektywnego procesu kogeneracji jest jednym z filarów strategii Koncernu do 2017 r. Dlatego prowadzimy inwestycje w nowe bloki parowo-gazowe, a jednocześnie rozwijamy istniejącą infrastrukturę, jak elektrociepłownia w Płocku" - powiedział dyrektor Biura Energetyki w PKN Orlen Marcin Wasilewski, cytowany w komunikacie.

Funkcjonująca obecnie na terenie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego PKN Orlen w Płocku zakładowa elektrociepłownia, wytwarza ciepło i energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji. Jako paliwo do wytwarzania pary w kotłach EC używa ciężki olej opałowy oraz gaz. Jest to największa tego typu jednostka przemysłowa w Polsce, a jednocześnie jedna z największych w Europie, która oprócz zasilania instalacji zakładu głównego spółki, dostarcza także ciepło na potrzeby miasta. Jej łączna moc elektryczna wynosi 345 MWe, a łączna moc cieplna to 2149 MWt. Po oddaniu do eksploatacji budowanego bloku CCGT, obydwie jednostki istotnie zwiększą elastyczność pracy oraz bezpieczeństwo dostaw pary i energii dla zakładu w Płocku oraz na rynek zewnętrzny.

"Dzięki inwestycjom PKN Orlen sukcesywnie rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Obecnie Spółka posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5000 MW. Dwa nowe projekty we Włocławku i Płocku powiększą moc elektryczną o 1060 MW, a cieplną o 630 MW" - napisano także w materiale.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2014 roku 106,83 mld zł.

(ISBnews)

d3x4ng3

Podziel się opinią

Share
d3x4ng3
d3x4ng3