Trwa ładowanie...
d3eiepu

PKO BP sprzedaje listy zastawne o wartości 500 mln euro przy 1,5 mld euro popytu

Warszawa, 18.10.2016 (ISBnews) - PKO Bank Hipoteczny wyemituje listy zastawne o wartości 500 mln euro i terminie zapadalności 5 lat i 8 miesięcy ze stałym oprocentowaniem w wysokości 0,178%, podała instytucja. W procesie budowy księgi popytu ponad 90 inwestorów złożyło deklaracje nabycia na łączną kwotę ok. 1,5 mld euro, podano także. Listy zastawne zostaną wyemitowane 24 października br.

Share
d3eiepu

"PKO Bank Hipoteczny w ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych zaoferował inwestorom instytucjonalnym papiery o wartości 500 mln euro i stałym oprocentowaniu w wysokości 0,178%, które zostało ustalone w przeprowadzonym 17 października procesie budowy księgi popytu. Okres zapadalności listów zastawnych został ustalony na 5 lat i 8 miesięcy" - czytamy w komunikacie.

"Konsekwentnie dywersyfikujemy źródła finansowania grupy PKO Banku Polskiego i wydłużamy ich zapadalność. Tym razem, dzięki dostosowaniu z początkiem roku prawa listów zastawnych do najlepszych europejskich praktyk, PKO Bank Hipoteczny wyszedł na rynek międzynarodowy z ofertą listów zastawnych denominowanych w euro. To jest pierwsza w historii międzynarodowa emisja listów zastawnych z Polski o takiej skali. Jesteśmy dumni, że wyznaczamy nowe standardy polskiej bankowości hipotecznej, a także z tego, że nasza oferta spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ze strony zagranicznych inwestorów" - skomentował wiceprezes PKO Banku Polskiego, przewodniczący rady nadzorczej PKO Banku Hipotecznego Jakub Papierski, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że ta transakcja to dowód zaufania do Grupy PKO BP, do znowelizowanej ustawy o listach zastawnych, ale także potwierdzenie wiary w siłę polskiej gospodarki i jej długoterminową stabilność. "Znakomicie oddaje to cena transakcji, czyli zaledwie 0,03 pkt proc. powyżej kosztu długu emitowanego przez polski rząd" - wskazał.

d3eiepu

Deklaracje nabycia listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego na łączną kwotę ok. 1,5 mld euro złożyło ponad 90 inwestorów. Wśród instytucji, które nabędą listy zastawne PKO Banku Hipotecznego, znajdują się inwestorzy z 18 krajów, podano także w materiale.

Środki z emisji będę silnym wsparciem dla planowanego przez Grupę PKO BP wprowadzenia kredytów hipotecznych o wydłużonym okresie stałego oprocentowania.

Agencja Moody's Investors Service pod koniec września br. nadała denominowanym w euro listom zastawnym PKO Banku Hipotecznego długoterminowy rating (P)Aa3. Poziom nadanego ratingu jest identyczny z ratingiem dla znajdujących się w obrocie listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego denominowanych w złotych i jest najwyższym ratingiem możliwym do osiągnięcia przez polskie papiery wartościowe. Jego ograniczeniem jest country ceiling Polski na poziomie Aa3.
28 września 2016 r. Commission de Surveillance du Secteur Financier w Luksemburgu zatwierdziła prospekt emisyjny podstawowy PKO Banku Hipotecznego dotyczący programu emisji listów zastawnych na rynek europejski o wartości 4 mld euro. Program przewiduje, że listy zastawne emitowane w jego ramach mogą być notowane równolegle na giełdach w Luksemburgu i w Warszawie.

PKO Bank Hipoteczny jest spółką w 100% zależną od PKO Banku Polskiego i specjalizuje się w złotowych kredytach mieszkaniowych. Głównym celem PKO Banku Hipotecznego jest pozyskanie długoterminowego finansowania poprzez emisję listów zastawnych. W sierpniu 2014 roku PKO BP otrzymał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na utworzenie banku hipotecznego, który w kwietniu 2015 roku rozpoczął działalność operacyjną.

(ISBnews)

d3eiepu

Podziel się opinią

Share
d3eiepu
d3eiepu