Trwa ładowanie...
d2y1fyv
d2y1fyv

PKP analizuje możliwości wdrożenia big data w perspektywie 3 lat

Warszawa, 20.10.2015 (ISBnews) - PKP Informatyka koncentruje się na wdrożeniach informatycznych w ramach kolejowej grupy, gdzie m.in. prowadzi działania prowadzące do konsolidacji infrastruktury i baz danych. PKP przewiduje analizę możliwości wdrożenia big data w perspektywie najwcześniej 3 lat, poinformował ISBnews członek zarządu PKP Informatyka i dyrektor zarządzający ds. operacyjnych i kontrolingu PKP Jan Starzyk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2y1fyv

"Nie mamy większych planów, żeby wychodzić z projektami na zewnątrz poza kolejową grupę - to wystarczająco duży rynek. Big data jest jeszcze przed nami. Obecnie tworzymy systemy do pozyskiwania i zagospodarowywania wielkich zbiorów danych. W perspektywie trzech lat powinniśmy być w pełni gotowi. Kluczowe jest źródło i wiarygodność tych danych, ale jak już będziemy gotowi otwiera to ogromny potencjał chociażby do tworzenia predykcyjnych modeli eksploatacji pociągów" - powiedział ISBnews Starzyk.

Członek zarządu PKP Informatyka dodał, że Grupa PKP od 3 lat nadrabia luki w zakresie informatyzacji i automatyzacji procesów. W okresie ostatnich 3 lat zainwestowano "ogromne" środki w unowocześnienie infrastruktury i wymianę komputerów dla pracowników.

"W PKP SA zrealizowaliśmy lub uruchomiliśmy m.in. wdrożenia systemów CRM, obsługi nieruchomości, budżetowania, raportowania, zarządzania umowami, czy aplikacji mobilnej do audytu sprzątania na dworcach i peronach. Inwestycje w IT w PKP SA koncentrują się aktualnie na obsłudze segmentów sprzedaży i nieruchomości. Ponadto rozpoczęliśmy dialog w kwestii projektu systemu kolejowej geodezji, czy medycyny pracy (na te projekty przewidujemy pozyskanie dotacji)" - wskazał Starzyk.

d2y1fyv

Inne duże inicjatywy technologiczne kolejowej grupy w trakcie wdrażania obejmują obszar bezpieczeństwa (np. monitoring GPS pozycjonowania pociągów czy czujniki monitorujące stan techniczny pociągów na sieci), ERTMS czy informacji pasażerskiej.

Członek zarządu PKP Informatyka wskazał również, że jeszcze w tym roku spółka zakończy projekt z segmentu inteligentnego transportu (ITS) w Koszalinie.

Grupa PKP powstała w 2001 roku w wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. W skład Grupy wchodzą PKP, czyli spółka matka, oraz spółki świadczące usługi m.in. na rynku kolejowym i teleinformatycznym. Jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Grupa jest czwartą co do wielkości grupą kolejową w Europie i jednym z największych pracodawców w Polsce. Obecnie zatrudnia ponad 76 tys. osób.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)

d2y1fyv

Podziel się opinią

Share
d2y1fyv
d2y1fyv