Trwa ładowanie...
d1e8vzl
20-10-2015 10:20

PKP analizuje możliwości wdrożenia big data w perspektywie 3 lat

Warszawa, 20.10.2015 (ISBnews) - PKP Informatyka koncentruje się na wdrożeniach informatycznych w ramach kolejowej grupy, gdzie m.in. prowadzi działania prowadzące do konsolidacji infrastruktury i baz danych. PKP przewiduje analizę możliwości wdrożenia big data w perspektywie najwcześniej 3 lat, poinformował ISBnews członek zarządu PKP Informatyka i dyrektor zarządzający ds. operacyjnych i kontrolingu PKP Jan Starzyk.

d1e8vzl

"Nie mamy większych planów, żeby wychodzić z projektami na zewnątrz poza kolejową grupę - to wystarczająco duży rynek. Big data jest jeszcze przed nami. Obecnie tworzymy systemy do pozyskiwania i zagospodarowywania wielkich zbiorów danych. W perspektywie trzech lat powinniśmy być w pełni gotowi. Kluczowe jest źródło i wiarygodność tych danych, ale jak już będziemy gotowi otwiera to ogromny potencjał chociażby do tworzenia predykcyjnych modeli eksploatacji pociągów" - powiedział ISBnews Starzyk.

Członek zarządu PKP Informatyka dodał, że Grupa PKP od 3 lat nadrabia luki w zakresie informatyzacji i automatyzacji procesów. W okresie ostatnich 3 lat zainwestowano "ogromne" środki w unowocześnienie infrastruktury i wymianę komputerów dla pracowników.

"W PKP SA zrealizowaliśmy lub uruchomiliśmy m.in. wdrożenia systemów CRM, obsługi nieruchomości, budżetowania, raportowania, zarządzania umowami, czy aplikacji mobilnej do audytu sprzątania na dworcach i peronach. Inwestycje w IT w PKP SA koncentrują się aktualnie na obsłudze segmentów sprzedaży i nieruchomości. Ponadto rozpoczęliśmy dialog w kwestii projektu systemu kolejowej geodezji, czy medycyny pracy (na te projekty przewidujemy pozyskanie dotacji)" - wskazał Starzyk.

Inne duże inicjatywy technologiczne kolejowej grupy w trakcie wdrażania obejmują obszar bezpieczeństwa (np. monitoring GPS pozycjonowania pociągów czy czujniki monitorujące stan techniczny pociągów na sieci), ERTMS czy informacji pasażerskiej.

d1e8vzl

Członek zarządu PKP Informatyka wskazał również, że jeszcze w tym roku spółka zakończy projekt z segmentu inteligentnego transportu (ITS) w Koszalinie.

Grupa PKP powstała w 2001 roku w wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. W skład Grupy wchodzą PKP, czyli spółka matka, oraz spółki świadczące usługi m.in. na rynku kolejowym i teleinformatycznym. Jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Grupa jest czwartą co do wielkości grupą kolejową w Europie i jednym z największych pracodawców w Polsce. Obecnie zatrudnia ponad 76 tys. osób.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)

d1e8vzl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e8vzl