PKP Cargo do końca 2018 r. będzie przewozić węgiel na zlecenie Węglokoksu

15.10. Katowice (PAP) - Spółka PKP Cargo co najmniej do końca 2018 r. będzie przewozić węgiel na zlecenie katowickiego Węglokoksu - największego polskiego eksportera tego surowca....

15.10. Katowice (PAP) - Spółka PKP Cargo co najmniej do końca 2018 r. będzie przewozić węgiel na zlecenie katowickiego Węglokoksu - największego polskiego eksportera tego surowca. We wtorek strony poinformowały o przedłużeniu umowy w tej sprawie.

"Aneksowana umowa (...) pozwoli zabezpieczyć usługi logistyczne dla ok. 130 relacji przewozowych rocznie w eksporcie polskiego węgla i tym samym spełnić oczekiwania naszych kontrahentów w tym zakresie" - powiedział prezes Węglokoksu Jerzy Podsiadło.

Prezes PKP Cargo Łukasz Boroń zaliczył Węglokoks do kluczowych klientów kolejowej spółki. Jego zdaniem duży, wieloletni kontrakt z eksporterem węgla ma istotne znaczenie dla przyszłości firmy.

PKP Cargo przewozi na zlecenie producentów i dystrybutorów ok. 50 mln ton węgla rocznie, co czyni z firmy lidera wśród przewoźników paliw stałych w Polsce. Od lata tego roku spółki węglowe, a także Węglokoks, skarżyły się jednak na brak wystarczającej liczby węglarek, co skutkowało opóźnieniami i niemożnością terminowego wywozu zakontraktowanego węgla.

Jak mówił na początku października prezes Podsiadło, spółka mogłaby wyeksportować w tym roku ok. 8,5 mln ton węgla, ale z powodu niewystarczającej liczby węglarek, uniemożliwiającej terminowe wywiezienie całego zakontraktowanego węgla przez przewoźników kolejowych, tegoroczny eksport Węglokoksu będzie nieco mniejszy i wyniesie ok. 8 mln ton.

"Dokładamy wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania naszych klientów ze Śląska. W ostatnich tygodniach zwiększyliśmy liczbę wagonów, które przekazaliśmy do dyspozycji naszych partnerów" - wskazał, cytowany w komunikacie prasowym, członek zarządu PKP Cargo ds. handlowych Sylwester Sigiel.

W ubiegłym roku Węglokoks wyeksportował 4,9 mln ton węgla. W kolejnych latach spółka zakłada eksport rzędu 4-6 mln ton rocznie. Firma zakłada, że krajowy węgiel trafi przede wszystkim do krajów znajdujących się w zasięgu tzw. renty geograficznej polskiego górnictwa. Chodzi o obszary, gdzie węgiel można dostarczyć koleją, możliwie niskim kosztem, czyli do Niemiec, Czech, Austrii, Węgier i północnych Włoch.

Z prognoz wynika, że cały polski eksport węgla wyniesie w tym roku ponad 10 mln ton, wobec 6,4 mln ton przed rokiem. Oprócz Węglokoksu eksporterem jest również Jastrzębska Spółka Węglowa. W tym roku na eksport trafi ok. 13 proc. polskiego wydobycia, wobec ok. 8 proc. w dwóch poprzednich latach. To przede wszystkim efekt spadku sprzedaży węgla w kraju i związanych z tym wysokich zapasów tego surowca.

W tym roku po raz pierwszy od sześciu lat Polska przestanie być importerem węgla netto - oznacza to, że więcej polskiego węgla trafi za granicę niż zostanie sprowadzone. Tegoroczny import - według prognoz - nie powinien przekroczyć 10 mln ton, wobec 10,2 mln ton przed rokiem i 14-15 mln ton w latach 2010-2011.

W pierwszym półroczu 2013 r. import węgla wyniósł 4,6 mln ton.(PAP)

mab/ amac/ jtt/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)