Trwa ładowanie...
d1fkdzr

PKP PLK proponuje obniżkę stawki dostępu do torów o jedną piątą (opis)

13.09. Warszawa (PAP) - O 20,4 proc. zmniejszą się średnie stawki opłaty za korzystanie z infrastruktury kolejowej - planuje zarządzająca torami spółka PKP PLK. To dobra wiadomość...

Share
d1fkdzr

13.09. Warszawa (PAP) - O 20,4 proc. zmniejszą się średnie stawki opłaty za korzystanie z infrastruktury kolejowej - planuje zarządzająca torami spółka PKP PLK. To dobra wiadomość przede wszystkim dla przygotowującego się do giełdowego debiutu PKP Cargo, którego roczne koszty z tego tytułu przekraczają obecnie 1 mld zł.

Zmianę naliczania stawek wymusił na Polsce Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który uznał, że stosowany przez PKP PLK sposób jest nieprawidłowy. ETS wskazał, że zgodnie z unijnym prawem opłaty te powinny być ustalone po kosztach, które wynikają bezpośrednio z udostępnienia infrastruktury. Tymczasem - jak zauważył ETS - Polska umożliwiła przy obliczaniu opłat uwzględnienie kosztów, które nie mogą być uznane za bezpośrednio ponoszone jako rezultat wykonywania przewozów pociągami.

Jak ustaliła PAP w PKP PLK, nowe stawki miałyby obowiązywać przez cztery lata. Kolejarze chcą, by weszły w życie od grudnia 2013 r. Wcześniej jednak musi je zaakceptować Urząd Transportu Kolejowego.

Zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym, prezes UTK ma wydać decyzję dotyczącą stawek w ciągu 30 dni od dnia otrzymania projektu. UTK może je zatwierdzić lub odmówić ich zatwierdzenia. W tym drugim przypadku PKP PLK musiałoby przedstawić nową propozycję.

d1fkdzr

Na obniżeniu tzw. średniej stawki sieciowej o jedną piątą skorzysta ponad 70 przewoźników pasażerskich i towarowych. Jednym z największych beneficjentów zmiany będzie PKP Cargo. Debiut przewoźnika na warszawskiej giełdzie planowany jest na jesień tego roku, a brak wiedzy o wysokości nowych stawek nie pozwalał bankom oferującym akcje PKP Cargo na wycenę spółki.

Koszty dostępu do infrastruktury mają istotny udział w strukturze kosztów PKP Cargo. Przy obecnie obowiązujących stawkach roczne koszty spółki z tego tytułu przekraczają 1 mld zł.

"Zapowiedź obniżki cen dostępu do infrastruktury kolejowej to bardzo dobra wiadomość. Szczegółowa ocena wpływu obniżki na koszty przewoźników towarowych będzie możliwa po przeanalizowaniu cennika, ale już dziś cieszę się z zapowiedzi PKP PLK" - powiedział prezes PKP Cargo Łukasz Boroń, cytowany w komunikacie prasowym spółki.

W jego ocenie dzięki obniżce może wzrosnąć konkurencyjność kolei, zwłaszcza w segmentach rynku, gdzie kolej konkuruje bezpośrednio z transportem samochodowym np. w segmencie intermodalnym czy ruchu rozproszonym. (PAP)

her/ je/ pr/ osz/

d1fkdzr

Podziel się opinią

Share
d1fkdzr
d1fkdzr