Trwa ładowanie...
dxbjjbu

PKP PLK zmodernizowały i wyremontowały prawie 1400 km torów w 2014r. za 7 mld zł

Warszawa, 02.01.2015 (ISBnews) - PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizowały lub wyremontowały blisko 1400 km torów w 2014 r. Inwestycje o wartości 7 mld zł pozwoliły na skrócenie podróży pociągiem nie tylko między największymi miastami w Polsce, podały PKP PLK.

Share
dxbjjbu

"Największy od lat program inwestycyjny PLK, będzie kontynuowany w kolejnych latach. Rok 2015 będzie rokiem powrotu pasażerów na kolej - zarówno na trasach aglomeracyjnych, jak i dalekobieżnych. Kolej wykorzystuje atuty szybkiego łączenia centrów miast i wygodnego bezpiecznego transportu na długich dystansach już z prędkością 200 km/h" - czytamy w komunikacie.

PKP PLK poinformowały, że dzięki zakończonym pracom na trasie Warszawa - Gdańsk nowe tory na magistrali liczącej ponad 320 km pozwalają na jazdę z prędkością 160 km/h. Czas przejazdu z Warszawy do Gdańska wynosi 2 godziny i 58 minut, to o ponad godzinę krócej, niż dotychczas. Skróciła się również podróż do Elbląga i Malborka oraz z Olsztyna do Warszawy. Skrócił się czas przejazdu z Gdańska do Poznania o 20 min. Obecnie wynosi on 2 godziny i 59 minut. Szybciej podróżujemy także z Trójmiasta na Hel. Najszybsze pociągi pokonują teraz ten odcinek w 1 godzinę 23 minuty, osiągając prędkość do 100 km/h.

W nowym rozkładzie jazdy, po raz pierwszy w historii wprowadzono regularne kursowanie pociągów z prędkością 200 km/h. Taka jazda jest możliwa na Centralnej Magistrali Kolejowej między Zawierciem a Olszamowicami.

dxbjjbu

"Umożliwiło to skrócenie czasu przejazdu z Warszawy do Krakowa do 2 godzin i 28 minut, zaś pociągi do Katowic dojeżdżają w 2 godziny i 34 minuty. Podróż ze stolicy do Wrocławia trwa 3 godziny i 42 minuty, zamiast dotychczasowych ponad 5 godzin. Na przełomie 2015 i 2016 roku, po udostępnieniu kolejnego odcinka z prędkością 200 km/h, czas jazdy do Katowic i Krakowa skróci się o kolejnych kilkanaście minut" - czytamy także.

Z kolei najkrótszą w historii podróż z Warszawy do Wrocławia, trwająca 3 godziny 42 minuty, zapewniła rewitalizacja trasy między Włoszczową, Częstochową a Opolem. Prace na trasie o długości 150 km skróciły również podróż z Częstochowy do Kielc a także z Opola do miejscowości Fosowskie. Dzięki tej inwestycji z Krakowa do Wrocławia czas przejazdu skrócił się z 5 do 3 godzin, a podróż z Częstochowy do Wrocławia trwa teraz około 1,5 godziny.

PKP PLK zakończyły także najważniejszą część prac na modernizowanej trasie ze Skierniewic do Warszawy. Umożliwiło to skrócenie podróży z Warszawy do Łodzi do 1 godziny i 26 minut. W 2015 roku najszybsze pociągi pokonają trasę z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Centralnej w 70 minut.

"Nowy rozkład jazdy przyniósł również skrócenie czasu przejazdu na trasie z Warszawy do Terespola. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na tym odcinku prowadzą modernizację trzech stacji - w Siedlcach, Międzyrzecu oraz Łukowie" - czytamy także.

dxbjjbu

Prace budowlane zakończą się w przyszłym roku, tymczasem połączenia kolejowe na magistrali biegnącej w kierunku granicy z Białorusią, już skróciły się o kilkanaście minut.

PKP PLK zapewnia, że pasażerowie odczuwają już efekty modernizacji trasy Wrocław - Poznań. Czas przejazdu m.in. do Rawicza i Obornik Śląskich skrócił się o kilkanaście minut, a na dolnośląskim odcinku trasy do dyspozycji podróżnych są już nowe perony i wiaty.

Dobre czasy przejazdu są zapewnione na linii Wrocław, Wałbrzych, Świdnica, Jelenia Góra, Szklarska Poręba. Przewoźnicy wykorzystują zmodernizowana infrastrukturę i dzięki wprowadzeniu nowoczesnego taboru podróż jest szybka i komfortowa, podano także.

(ISBnews)

dxbjjbu

Podziel się opinią

Share
dxbjjbu
dxbjjbu