PKP S.A. przekazały majątek Przewozom Regionalnym
PKP S.A. i Przewozy Regionalne podpisały umowy notarialne wnoszące aportem do samorządowej spółki dwadzieścia sześć nieruchomości o wartości 270 milionów złotych - poinformował we wtorek rzecznik PKP S.A. Michał Wrzosek.
- Tym samym spółka samorządowa Przewozy Regionalne przejęła na własność cały niezbędny majątek od PKP S.A. - poinformował Wrzosek.
Przekazywane obiekty to grunty, zaplecza techniczne, pomieszczenia administracyjne w 13 województwach. Wśród nich są hale naprawcze i zaplecza techniczne w Idzikowicach w województwie łódzkim o wartości 20 mln zł oraz we Wrocławiu o wartości 28 mln zł. Do tej pory Przewozy Regionalne korzystały z nieruchomości, płacąc PKP S.A. czynsz.
Jak powiedziała PAP pod koniec lipca prezes Przewozów Regionalnych Małgorzata Kuczewska-Łaska, to nie są jeszcze wszystkie nieruchomości niezbędne do prowadzenia działalności spółki, ale znaczna ich część. Wśród nieruchomości, jakich spółka jeszcze potrzebuje, wymieniła zaplecza do utrzymania pociągów w województwie wielkopolskim i dolnośląskim, czy budynek zakładu regionalnego w województwie zachodniopomorskim.
Spór przewoźnika i PKP S.A. o nieruchomości trwa od kilku miesięcy. PKP S.A. odmawiały przekazania samorządowej spółce majątku, jeżeli ta nie przedstawi dokumentów obrazujących jej sytuację finansową.
PKP S.A. argumentowały, że nieruchomości są własnością Skarbu Państwa, więc nie można ich przekazać spółce, która jest w złej sytuacji finansowej. Przewozy Regionalne odpowiadały, że PKP S.A. są zobligowane do przekazania majątku zapisami ustawowymi i nie powinny z tym zwlekać.
W połowie lipca PKP S.A. poinformowały, że nieruchomości są gotowe do wniesienia ich aportem do Przewozów Regionalnych, na ich przyjęcie musi się zgodzić Zgromadzenie Wspólników Przewozów Regionalnych. Zgromadzenie Wspólników wyraziło zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego spółki. PKP S.A. mają otrzymać w zamian za wniesione aportem nieruchomości udziały Przewozów Regionalnych. Następnie Skarb Państwa nabędzie te udziały i nieodpłatnie przekaże je właścicielom Przewozów Regionalnych. Takie rozwiązanie przewiduje prawo.