PKW Afganistan: Afgańskie Bizneswomen (komunikat)
...
16.11.2012 10:51
16.11. Warszawa - PKW Afganistan informuje:
W połowie listopada 2012 roku specjaliści z polskiego zespołu odbudowy prowincji zakończyli duży projekt szkoleniowy. Beneficjentkami projektu było 60 kobiet, absolwentek szkół średnich pochodzących z Ghazni i okolic, które w przyszłości planują otworzyć własną działalność gospodarczą.
Szkolenie obejmowało podstawową wiedzę związaną z drobną przedsiębiorczością. Dziewczyny zdobywały wiedzę z przedmiotów takich jak: podstawy rozwoju, marketing, zarządzanie, podstawy ekonomii czy zarządzanie zasobami ludzkimi. Program szkolenia obejmował również naukę języka angielskiego z zakresu biznesu. Opanowanie słownictwa w tej tematyce miało na celu ułatwienie nawiązywania relacji biznesowych z zagranicznymi kontrahentami.
Szkolenie trwało ponad cztery miesiące. Wybór uczestniczek projektu podyktowany był warunkami społecznymi panującymi w Afganistanie. "Powszechnie wiadomo, że kobiety - nawet te, które posiadają wykształcenie - nie mają zbyt wielkich szans na rozwój i pracę zawodową w tym kraju. Zdecydowana większość absolwentek szkół średnich nie ma możliwości wykorzystania nabytej wiedzy. Ich aktywność ogranicza się do obowiązków domowych i rodzinnych. Ukończenie szkolenia z drobnej przedsiębiorczości pozwoli im na stworzenie własnej, prywatnej działalności gospodarczej. Nawet tak podstawowa umiejętność jak szycie, czy tkanie dywanów (bardzo popularne w Afganistanie) przy wsparciu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, staje się źródłem zarobku i utrzymania dla całej rodziny." powiedziała koordynatorka projektu Pani Bogusława Bandyk specjalistka do spraw administracji i rozwoju drobnej przedsiębiorczości z polskiego zespołu specjalistów PRT (z ang. Provincial Reconstruction Team).
Jak dowiedzieliśmy się od szefa polskiego zespołu odbudowy prowincji podpułkownika Grzegorza Wtykło "kurs zakończony został testem sprawdzającym zdobyte umiejętności. Kobiety otrzymały certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu. Cztery miesiące szkolenia to wystarczający okres na uzyskanie wiedzy z podstaw drobnej przedsiębiorczości. Jest to również wystarczający czas na udoskonalenie znajomości języka angielskiego i poszerzenie go o słownictwo biznesowe. Ponadto program szkolenia obejmował konsultacje z trenerem, z którym uczestniczki mogły przedyskutować swoje pomysły na rozwój własnej działalności."
Potrzebę organizowania kolejnych tego typu inicjatyw wskazują wciąż przedstawiciele lokalnej administracji. Jak pokazuje doświadczenie, wiedzę nabytą na tego typu szkoleniach uczestniczki wykorzystują również w życiu codziennym.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ sewa/