Trwa ładowanie...
dawuy2a
wojsko

PKW Afganistan: saperzy i artylerzyści świętowali w Ghazni (komunikat)

...

Share
dawuy2a

08.09. Warszawa - PKW Afganistan informuje:

Z okazji święta 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia oraz 11. Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa, w bazie Ghazni odbył się uroczysty apel.

Saperzy z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia w kraju obchodzili swoje święto wczoraj, w dniu święta jednostki. 3 września swoje święto obchodził 11. Mazurski Pułk Artylerii im. gen. Józefa Bema z Węgorzewa.

dawuy2a

Dziś odbyła się uroczysta zbiórka z okazji świąt tych jednostek w bazie Ghazni. Szczególną chwilą zbiórki było odczytanie i przekazanie na ręce starszego szeregowego Filipa Marciniaka pisma od Posła na Sejm RP Jadwigi Zakrzewskiej. Pani Poseł pogratulowała bohaterskiego czynu saperowi, który 10 sierpnia uratował afgańskie dziecko spod ognia nieprzyjaciela. W trakcie uroczystości odczytane zostało również pismo od dowódcy 2. pułku saperów, w którym przekazał wyrazy uznania dla profesjonalizmu oraz poświęcenia i złożył życzenia swoim żołnierzom, którzy każdego dnia wykonują tę trudną saperską robotę. Artylerzyści z Węgorzewa, żołnierze 1. Mazurskiej Brygady Artylerii a teraz 11. pa, niemalże od początku trwania misji w Afganistanie pełnią służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w składzie Grup Wsparcia Ogniowego (GWO) oraz w różnych komórkach i pododdziałach.

W ramach XIII zmiany PKW żołnierze pułku pod dowództwem kpt. Ireneusza Sienkiewicza realizują odpowiedzialne zadania wsparcia ogniowego sił koalicji, a także pododdziałów 3. brygady Armii Afgańskiej (ANA). Nadmienić trzeba, że zasadniczy sprzęt artylerzystów to 152 mm armatohaubice DANA, które wydzielono do misji z 2. dywizjonu artylerii samobieżnej 11. pa, aktualnie dowodzonego jest przez ppłk. Dariusza Rewaka, który również pełni służbę w składzie kontyngentu, w Zespole Doradców Wojskowych przy 3. brygadzie ANA.

Święto 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie obchodzone było w sposób szczególny z uwagi na fakt, wręczenia jednostce sztandaru. Z tej okazji podczas zbiórki w Ghazni, dowódca XIII Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie gen. bryg. Marek Sokołowski przekazał gorące życzenia i pozdrowienia całemu stanowi osobowemu 11. Mazurskiego Pułku Artylerii, zwłaszcza żołnierzom pułku aktualnie pełniącym służbę w Afganistanie.

Dziękując za bohaterską postawę żołnierzy GWO podczas odparcia ataku na polską bazę w Ghazni, szczególne słowa uznania skierował do st. szer. Wojciecha Dąbrowskiego, który podczas działań został ranny.

dawuy2a

Dowódca PSZ wyróżnił najlepszych saperów i artylerzystów urlopami i listami gratulacyjnymi. Uroczystość zakończyła się wspólnym zdjęciem pamiątkowym, a już po chwili żołnierze powrócili do wykonywania swoich obowiązków. W tym szczególnym dniu miło było usłyszeć motywujące słowa otuchy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kos/

dawuy2a

Podziel się opinią

Share
dawuy2a
dawuy2a