Płace osób o różnym wykształceniu
Potwierdza się obowiązująca od kilku lat tendencja, iż najwyższe wynagrodzenia otrzymywały osoby z wykształceniem technicznym
Jak pokazały wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2011 roku, najwyżej wynagradzani byli pracownicy z wykształceniem magisterskim inżynierskim. Mediana ich płac wyniosła 5 100 PLN. Dla porównania, magister bez drugiego członu w tytule naukowym zarabiał 4 200 PLN – a więc tyle samo ile osoba, która ukończyła studia inżynierskie I stopnia. Wynagrodzenie osób z tytułem licencjata wynosiło 3 039 PLN. Mediana zarobków poniżej 3 000 PLN dotyczyła Polaków z wykształceniem średnim, zawodowym i podstawowym.
Potwierdza się obowiązująca od kilku lat tendencja, iż najwyższe wynagrodzenia otrzymywały osoby z wykształceniem technicznym (mediana dla magistrów to 4 800 PLN - 5 500 PLN). Ukończenie studiów ekonomicznych również wiąże się z wysokimi zarobkami – na poziomie 4 700 PLN. Atrakcyjnie wynagradzane były także osoby z tytułami naukowymi w takich dziedzinach jak: nauki wojskowe (4 200 PLN), nauki ścisłe (4 000 PLN), medycyna (4 000 PLN). Podobnie jak w poprzednim roku, najgorzej wynagradzani Polacy to ci, którzy kształcili się na kierunkach pedagogicznych, artystycznych oraz związanych ze sportem i rehabilitacją. Mediana wynagrodzeń tych grup to kolejno: 3 000 PLN, 3 100 PLN i 3 400 PLN.
Teresa Hantz
Sedlak & Sedlak
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/index.php/p.76 )