Trwa ładowanie...

Plamy po spaghetti? Żaden problem. Te proszki na pewno się sprawdzą

Plamy po krwi, oleju czy sosie spaghetti to prawdziwa zmora. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przychodzi z pomocą i bierze pod lupę dziesięć popularnych marek proszków do prania. Już wiemy, które z nich są najskuteczniejsze.

UOKiK zbadał, które proszki do prania najlepiej radzą sobie z plamamiUOKiK zbadał, które proszki do prania najlepiej radzą sobie z plamamiŹródło: Shutterstock
d2s62l0
d2s62l0

Wiemy już, który proszek do prania wykorzystywany w badaniu UOKiK jest najskuteczniejszy. Ranking wygrywa zdecydowanie Persil "Color Deep Clean Technology". Ale jak ten i inne produkty radzą sobie z konkretnymi rodzajami plam?

UOKiK wziął pod lupę 10 proszków do prania i wyselekcjonował różne rodzaje plam - ze względu na pochodzenie - np. zabrudzenia spaghetti, krwią, olejem mineralnym, deserem, trawą czy chociażby masłem.

Co więcej - w każdej kategorii plam UOKiK zaznaczył, które produkty radziły sobie najlepiej (kolor niebieski), a które nie podołały (kolor żółty).

Więcej obostrzeń w sklepach? Branża szykuje się na zmiany

Wyżej wspomniany zwycięzca badania Persil "Color Deep Clean Technology" istotnie poradził sobie świetnie - jego rubryka w tabeli jest w sporej części niebieska. Najlepiej likwiduje plamy po krwi, spaghetti, curry czy makijażu. Gorzej radzi sobie z tłuszczem zwierzęcym, bo tu uzyskał najniższy wynik ze wszystkich badanych proszków.

UOKiK sprawdza, które proszki najlepej pozbywają się plam uokik
Źródło: uokik

Persil jednak zostawia konkurencję daleko w tyle. Ale całkiem nieźle poradził sobie także Ariel "Color Cleans To Reveal Brilliant Colors", który w porównaniu do innych produktów, dał radę w pojedynku z plamami z krwi, jedzenia niemowlęcego, czerwonego wina (jest nawet lepszy od zwycięzcy Persila), curry, oleju mineralnego i makijażu. Nie sprał za to gliny i słabo wyszło mu pozbycie się plam z torfu i tłuszczu zwierzęcego.

d2s62l0

Z plamami z krwi uporał się również proszek Surf "Color Tropical Lily & Ylan Ylang with Essential Oils". Według badań najlepiej zwalcza też plamy powstałe przez glinę.

A który proszek ma najwięcej "żółtego" czyli tych najniższych wyników? No niestety, ale najgorzej w starciu z plamami wypadł E "Active-6 Enzym do koloru intensywna świeżość". Po użyciu produktu spora część zabrudzenia z krwi, trawy czy chociażby z makijażu, wciąż pozostanie na koszulce.

Nie jest to ostatnie badanie tego typu przeprowadzane przez UOKiK. Urząd zaznacza, że rozpoczynają testowanie produktów codziennego użytku i już niedługo pojawią się wyniki skuteczności tabletek do zmywarek oraz płynów do mycia naczyń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2s62l0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s62l0