Trwa ładowanie...

Plan finansowy rządu. Ministerstwo Finansów ogłasza wprowadzenie nowych podatków

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy, wprowadzenie podatku na płyn do e-papierosów, opodatkowanie przedsiębiorstw cyfrowych, a do tego wprowadzenie "testu przedsiębiorcy". Takie zmiany podatkowe mają według resortu Teresy Czerwińskiej zapewnić większe wpływy do budżetu a latach 2019-2020. W 2022 r. obniżone mają zostać stawki VAT.

Plan finansowy rządu. Ministerstwo Finansów ogłasza wprowadzenie nowych podatkówŹródło: PAP/Jakub Kamiński
d1g16ds
d1g16ds

Ministerstwo Finansów ogłosiło Aktualizację Planu Konwergencji, w której nie tylko przedstawiło prognozy gospodarcze na najbliższe lata, ale także zapowiedziało wprowadzenie nowych podatków.

Resort Teresy Czerwińskiej szacuje, że dzięki wprowadzeniu nowych danin oraz działaniom uszczelniającym tylko w tym roku wpływy podatkowe będą wyższe o 7,46 mld zł.

"Skutki finansowe wdrażanych i planowanych działań uszczelniających system podatku od towarów i usług, podatków dochodowych i podatku akcyzowego szacuje się na 7,4 mld zł w 2019 r. i dodatkowe 9,7 mld zł w 2020 r." - napisano.

Obejrzyj: pieniądze z OFE pomogą w sfinansowaniu obietnic wyborczych

Prognoza ta uwzględnia również spodziewane zmniejszenie wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych w 2020 r. o 10,4 mld zł dzięki redukcji klina podatkowego.

d1g16ds

MF zapowiada obniżenie stawek VAT z 23 na 22 proc. i z 8 na 7 proc. od stycznia 2022 r. Efektem ma być zmniejszenie o 10 mld zł wpływów z tego podatku.

Po wprowadzeniu mechanizmu podzielonej płatności, JPK, STIR, od 2020 r. planowane są kolejne działania uszczelniające:

- wprowadzenie "testu przedsiębiorcy",
- opodatkowanie przedsiębiorstw cyfrowych,
- uszczelnienie opłaty recyklingowej,
- podwyższenie akcyzy na alkohol, papierosy i susz tytoniowy i "wyroby nowatorskie"
- wprowadzenie podatku na płyn do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.

d1g16ds

"Znaczącym dochodem sektora ubezpieczeń społecznych będzie tzw. opłata przekształceniowa wynikająca z planowanej przebudowy modelu funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych. Opłata będzie miała charakter jednorazowy i zasili Fundusz Ubezpieczeń Społecznych" - napisano w dokumencie MF.

Inne działania jednorazowe to sprzedaż uprawnień do emisji gazów cieplarnianych i rozdysponowania zasobów częstotliwości z pasm 3,7 GHz, 26 GHz oraz 800 MHz.

"Skutki finansowe wszystkich działań jednorazowych szacuje się w ujęciu kasowym na 5,7 mld zł w 2019 r., 17,8 mld zł w 2020 r. i dodatkowe 12,0 mld zł w 2021 r." - ocenia resort Teresy Czerwińskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1g16ds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g16ds