Trwa ładowanie...
d2adyh1
kryzys

Plan pomocy dla banków przesłany do Kongresu

Administracja prezydenta George'a W. Busha przesłała w piątek późnym wieczorem do Kongresu plan pomocy dla przeżywającego poważne kłopoty sektora finansowego.

Share
d2adyh1

Szczegóły planu nie są na razie znane. Według anonimowych źródeł z sektora bankowego, przewiduje on przeznaczenie od 500 do 800 mld dol. na przejęcie złych, nie mających płynności, aktywów będących w posiadaniu amerykańskich instytucji finansowych, w tym banków. Są to przede wszystkim aktywa powiązane z ryzykownymi kredytami hipotecznymi.

Plan dotyczy zarówno kredytów udzielonych osobom prywatnym jak i firmom a także papierów wartościowych.

Rzecznik ministerstwa skarbu odmówił komentarzy w tej sprawie.

d2adyh1

Sekretarz skarbu Henry Paulson oznajmił w czwartek, że będzie pracował z przedstawicielami Kongresu nad projektem ustawy przez cały weekend.

Prezydent Bush oświadczył w piątek, że "bezprecedensowa" interwencja rządu w sektorze finansowym jest pilnie potrzebna. _ Jesteśmy w momencie kluczowym dla gospodarki amerykańskiej _ - stwierdził Bush w deklaracji opublikowanej przez Biały Dom.

Bush, oceniając stan gospodarki USA, wskazał na groźbę "erozji zaufania" do instytucji finansowych i jej skutków dla wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. (PAP)

d2adyh1

Podziel się opinią

Share
d2adyh1
d2adyh1