Plantatorzy drżą przed kolejną nocą. Te rośliny mogą ucierpieć najbardziej

Prognozy pogody zapowiadają ocieplenie, ale w większości regionów mogą jeszcze wystąpić przymrozki. To sprawia, że plantatorzy i sadownicy znów mogą mieć nieprzespaną noc. Seria przymrozków jest groźna m.in. dla rzepaku czy buraka cukrowego.

To może być kolejna trudna noc dla roślin
To może być kolejna trudna noc dla roślin
Źródło zdjęć: © East News, meteo.imgw.pl | Adam Wysocki

W wielu miejscach temperatura może spaść do -1 stopnia Celsjusza. Przy gruncie może być nawet - 3 st. C. Sytuacja powinna się unormować dopiero około godz. 7:00 w piątek 26 kwietnia 2024 r., więc plantatorzy i sadownicy obawiają się kolejnych strat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Desperacja rolników sięga zenitu. "Protest zaostrzymy"

Problem polega na tym, że po ostatnim gwałtownym spadku temperatury rośliny potrzebują ciepła, aby się zregenerować.

Niepewna noc dla rzepaku

Jak podaje portal farmer.pl, w zbożach ozimych pojawiły się już problemy z pobraniem składników pokarmowych. Liczne przebarwienia to efekt słabego zaopatrzenia w makro i mikroelementy właśnie w trakcie trwania przymrozków.

Jeden lub dwa przymrozki nie spowodowałby odbarwiania roślin, ale seria mroźnych dni już może stanowić zagrożenie. Serwis wskazuje, że jeszcze jeden przymrozek nie zmieni diametralnie ich kondycji, ale kluczowe jest, jak niska będzie temperatura w nocy z 25 na 26 kwietnia 2024 r.

Jeśli termometry pokażą od -1 do -3 st. C. to sytuacja nie będzie zbyt niebezpieczna, ale nie wolno jej ignorować, ponieważ to i tak pogłębia stres roślin. Takie warunki zdecydowanie gorzej zniesie rzepak ozimy. Na trudną noc powinni przygotować się ci plantatorzy, którzy już w nocy z poniedziałku na wtorek odnotowali spore uszkodzenia.

To nie jest dobra sytuacja dla kwitnącej plantacji. Jednak w mojej ocenie nie ma powodów do skrajnego pesymizmu - komentował przymrozki z początku tygodnia w rozmowie z WP Finanse Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Jak dodał, "z południa Polski napływają sygnały, że lokalnie pojawiły się także dość intensywne opady śniegu, które połamały rozgałęzienia rzepaku".

Burak cukrowy i kukurydza nieodporne na mrozy

Niepewna sytuacja dotyczy buraków cukrowych. Portal wskazuje bowiem, że te warzywa po wschodach są wyjątkowo wrażliwe na spadki temperatur.

W tym przypadku seria mroźnych nocy jest bardzo groźna. Jeśli plantacja zostanie uszkodzona, to roślina pożółknie, a następnie zacznie wysychać.

Poza tym na trudną noc muszą być gotowe osoby uprawiające kukurydzę, bo proces kiełkowania wydłuża się przez niskie temperatury. Na niektórych plantancjach rośliny nawet nie zaczęły kiełkować.

Najbardziej zagrożone są jednak te kukurydze, które zaczęły wschodzić tuż przed nadejściem przymrozków. Takie rośliny są bowiem bardzo wrażliwe na kolejne przymrozki i dość łatwo wymarzają.

Nadchodzą kolejne przymrozki. Te regiony są zagrożone

W ocenie meteorologów przymrozki pojawią się w niemal wszystkich województwach, choć nie nawiedzą każdego z powiatów.

Na oficjalnej stronie IMGW czytamy, że ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami zostały wydane dla wszystkich z regionów z wyjątkiem:

  • wąskiego pasa na północy woj. warmińsko-mazurskiego,
  • północnych powiatów woj. pomorskiego,
  • wschodnich powiatów woj. lubelskiego,
  • większości woj. zachodniopomorskiego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (150)