Zmarznięty rzepak na zdjęciach od rolników. Pytamy o skutki przymrozków
Przymrozki dotknęły nie tylko sady, lecz także pola rzepaku. W jednym z regionów intensywne opady śniegu połamały rozgałęzienia roślin. Na razie jednak trudno ocenić, jakie skutki przyniosą szkody mrozowe.
- Czas pokaże. Są jakieś łuszczyny, ale nie wiemy jeszcze, czy przemarzły - mówi nam plantator z woj. śląskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Desperacja rolników sięga zenitu. "Protest zaostrzymy"
Inny podzielił się zdjęciem ze swojego pola na platformie X.
To nie jest dobra sytuacja dla kwitnącej plantacji. Jednak w mojej ocenie nie ma powodów do skrajnego pesymizmu - przyznaje w rozmowie z WP Finanse Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Rzepak zakwitł wcześniej. Niepokojące sygnały z południa Polski
W tym roku rzepak zakwitł około trzy tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Młodecki tłumaczy, że ostatnia fala przymrozków zahamowała wcześniejszą wegetację. Ich skala jest zróżnicowana w kontekście regionu i ukształtowania terenu.
- Jesteśmy na etapie tworzenia się łuszczyn, a gdyby nie przymrozki to bylibyśmy w fazie pełnego kwitnienia. Rzepak się mniej rozgałęzia - dodaje.
W sytuacji, gdy rzepak kwitnie, przymrozki nie są pożądane. Po pierwsze, może to zaszkodzić zawiązywaniu łuszczyn. Po drugie, powoduje to duże utrudnienia w oblotach pszczół. Prezes zwraca uwagę, że "pożytek rzepakowy to być albo nie być dla pszczelarzy, więc tu także pojawia się negatywna strona przymrozków".
- Zgodnie z komunikatami fala przymrozków ma się zaraz skończyć i wtedy będziemy mogli ocenić, na ile to zaszkodziło roślinom. Z południa Polski dochodzą sygnały, że lokalnie pojawiły się także dość intensywne opady śniegu, które połamały rozgałęzienia rzepaku. To na pewno źle wpłynie na dojrzewanie, ale jest to sytuacja bardzo punktowa i lokalna, której nie odnosimy do całej Polski - zaznacza Młodecki.
Dopytywany o to, czy ewentualne negatywne skutki przymrozków mogą przełożyć się na ceny oleju rzepakowego, podkreśla, że nie. - To nie ma żadnego znaczenia - wyjaśnia.
Jak przygotować plantację rzepaku na przymrozki?
Problem polega na tym, że gdy już nadejdą mrozy, to nie ma możliwości, aby przeciwdziałać - w odróżnieniu od sadów, gdzie można np. używać specjalnych maszyn czy rozpalać ogniska. - Możemy się tylko temu przyglądać i czekać na koniec, aby ocenić samodzielnie na własnych plantacjach, jakie są skutki szkód mrozowych - wskazuje nasz rozmówca.
Urok (a jednocześnie przekleństwo) prowadzenia gospodarstwa polega na dużym uzależnieniu od warunków pogodowych. - Możemy przygotować plantację, żeby zwiększyć jej odporność na wymarzanie poprzez stosowanie zabiegów regulujących wzrost i hamujących wybujanie plantacji - tłumaczy Młodecki.
Jednak na to, co dzieje się na wiosnę, plantatorzy nie mają wpływu. - Mimo tego myślę, że w skali kraju konsekwencje nie będą przesadnie negatywne - kwituje.
Prognozy pokazują, że sytuacja ma się poprawić w najbliższych dniach. Dopiero wtedy plantatorzy będą w stanie ocenić, czy zawiązujące się łuszczyny przemarzły, czy udało im się przetrwać.
Fatalna sytuacja z jabłkami. "Niektóre sady mogą być puste"
Jak już pisaliśmy w WP, przymrozki uderzyły też w truskawki (zwłaszcza na zachodzie Polski) i czereśnie (m.in. w okolicach Wrocławia i Sandomierza). Powody do obaw mają także sadownicy jabłek.
- Przy jabłkach nie było owadów, bo ani trzmiel, ani pszczoła murarka nie wyjdzie przy temperaturze 5 stopni Celsjusza. To dla nich zbyt chłodno, więc jabłka są niezapylone. Kwitnienie przypadło w zimnym okresie i nie wiemy, co będzie dalej. Nawet te sady, których nie dotknęły kilkustopniowe mrozy, mogą mieć problem z opadającymi zawiązkami. Latem powinniśmy zbierać owoce, a może się okazać, że niektóre sady będą puste - podkreślił w rozmowie z WP Finanse Krzysztof Czarnecki, sadownik spod Mszczonowa (woj. mazowieckie), wiceprezes Związku Sadowników RP.