Trwa ładowanie...
oprac. Tomasz Sąsiada
30-07-2017 15:35

Płatność kartą za mandat. Rząd szykuje przepisy, które wprowadzą nowy formularz mandatowy

Policja uzyska uprawnienia do pobierania opłat za mandaty za pomocą terminali płatniczych. Na początek do policjantów trafi około 2 tys. takich urządzeń. Projekt rozporządzenia zmieniającego formularz mandatowy jest już w uzgodnieniach.

Płatność kartą za mandat. Rząd szykuje przepisy, które wprowadzą nowy formularz mandatowyŹródło: WP.PL, fot: WP.PL
d23gguc
d23gguc

Nowelizacja ustawy autorstwa resortu spraw wewnętrznych i administracji została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec lipca. Do uzgodnień trafił właśnie przygotowany przez MSWiA projekt rozporządzenia premier Beaty Szydło zmieniający formularz mandatowy.

Jak podkreślił rzecznik Komendy Głównej Policji mł. insp. Mariusz Ciarka, wybór formy płatności będzie pozostawał po stronie osoby ukaranej. - Może ona więc w sposób dotychczasowy opłacić mandat. W przypadku obcokrajowca - gotówkowo, a w przypadku osoby, która jest obywatelem Polski - poprzez przekaz lub na poczcie. Ale może też wybrać formę bezgotówkową kartą płatniczą, jeżeli dany radiowóz czy policjant będzie wyposażony w taki terminal - powiedział.

Policja na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów a Krajową Izbą Rozliczeniową zostanie wyposażona na początek w około 2 tysiące terminali.

- Wydaje się to liczbą adekwatną, ponieważ codziennie na polskich drogach jest około 6 tysięcy policjantów ruchu drogowego. Oczywiście na jednej zmianie jest to właśnie około 2 tysięcy i terminale w pierwszej kolejności trafią właśnie do policjantów, którzy pełnią funkcję na drodze, policjantów ruchu drogowego oraz policjantów prewencji - powiedział Ciarka.

d23gguc

- Bardzo często policjanci spotykali się ze zdziwieniem, że w dwudziestym pierwszym wieku jeszcze nie jesteśmy dostosowani do płatności kartą - przyznał rzecznik KGP.

Zobacz, co składa się na cenę paliwa, którą widzisz na dystrybutorze

Dodał, że rozwiązania będą sporym ułatwieniem także dla obcokrajowców. - Dzisiaj dochodziło do sytuacji, kiedy zatrzymywaliśmy w związku z popełnionym wykroczeniem kierujących z innych państw, którzy nie posiadali przy sobie odpowiedniej gotówki i policjanci, żeby im ułatwić zapłatę mandatu, ponieważ oni mogą płacić tylko mandat gotówkowy, jechali z nimi do najbliższego bankomatu czy też do banku, aby te pieniądze wypłacić - powiedział.

Nowe regulacje wejdą w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Tylko w 2015 r. policjanci wystawili ponad 5,5 mln mandatów.

d23gguc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23gguc