PLL LOT: rozmowy o nowych warunkach zatrudnienia
Na miesiąc przed wygaśnięciem układu zbiorowego PLL LOT w spółce trwają
prace nad trzema różnymi dokumentami. Od ich ostatecznej wersji zależeć będą dalsze zwolnienia oraz
wynagrodzenia pracowników.
Na miesiąc przed wygaśnięciem układu zbiorowego PLL LOT w spółce trwają prace nad trzema różnymi dokumentami. Od ich ostatecznej wersji zależeć będą dalsze zwolnienia oraz wynagrodzenia pracowników - poinformował PAP rzecznik spółki Andrzej Kozłowski.
Do końca marca pracę w firmie ma stracić ok. 400 osób. Odchodzą zarówno nowi pracownicy, jak i ci z czterdziestoletnim stażem. Związkowcy informują, że do 15 lutego w ramach restrukturyzacji PLL LOT wręczono 216 wypowiedzeń. Spółka zatrudnia 3,5 tys. osób.
Trwają rozmowy o nowym układzie z pracodawcą. "Pracujemy nad trzema opcjami. Albo zostanie zawarty nowy zakładowy układ zbiorowy pracy (ZUZP), albo zostanie uzgodniony tzw. regulamin wynagrodzeń" - powiedział Kozłowski. Trzecią opcją są indywidualne warunki pracy z poszczególnymi pracownikami - dodaje. W ciągu miesiąca powinna zapaść ostateczna decyzja, który z tych dokumentów wejdzie w życie.
W październiku ub.r. zarząd PLL LOT oraz pięć związków zawodowych działających w spółce podpisały porozumienie, zmieniające zapisy układu zbiorowego i zawieszające część przywilejów pracowniczych, np. dodatki do zwolnień chorobowych, odprawy emerytalne czy nagrody jubileuszowe. Jak powiedział PAP przewodniczący NSZZ "Solidarność" Stefan Malczewski, dzięki tym ograniczeniom spółce udało się zaoszczędzić ok. 11 mln zł.
"Teraz prowadzimy rozmowy nad trzema dokumentami. W sytuacji, kiedy nie uda się uzgodnić nowego ZUZP, wejdzie regulamin wynagradzania, pod warunkiem, że związki nie przedstawią wspólnego negatywnego stanowiska - wtedy sytuacja jeszcze bardziej się skomplikuje" - powiedział Malczewski. Dodał, że wszystkie dokumenty są "trudne" dla pracowników, gdyż proponują gorsze wynagrodzenie. Jednocześnie - argumentuje - zarząd "zmienia formę zatrudnienia tzw. kadry menedżerskiej z umowy o pracę - na umowę cywilno-prawną. Skutkuje to tym, że poziom wynagrodzeń tej grupy zawodowej wzrasta o 100-150 proc."
17 marca odbędzie się także pierwsza rozprawa z powództwa związków zawodowych, które zwróciły się do sądu pracy z zapytaniem o obowiązywanie "starego" układu zbiorowego do czasu podpisania nowego. Nie mamy żadnej opinii prawnej, czy październikowe porozumienie jest ważne, czy nie. Jeśli sąd zdecyduje o wypłaceniu roszczeń pracowniczych, może to być dla firmy trudna sytuacja - mówi związkowiec.
Pod koniec maja 2009 r. Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad PLL LOT; w rękach pracowników jest 6,93 proc. akcji spółki. Za 2008 r. przewoźnik zanotował stratę netto w wysokości 733 mln zł.