Płynność finansowa w przedsiębiorstwie
Zatory płatnicze są jednym z głównych problemów przedsiębiorców. Właściciele firm stosują różne sposoby odzyskiwania należności. Jednak najlepszym zabezpieczeniem jest odpowiednia dokumentacja, która uchroni przed zagrożeniem.
24.10.2008 | aktual.: 28.10.2008 16:39
Biuro Informacji Gospodarczej podaje, że problem nieterminowego regulowania płatności jest dużą przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Zaledwie 14 proc. przedsiębiorców deklarowało, że terminowe wpłaty stanowią ponad 90 proc. wpływów, 29 proc. badanych stwierdziło, że punktualne płatności nie przekraczają połowy należności.
Najczęściej wykorzystywaną metodą odzyskiwania wierzytelności jest listowne wezwanie do zapłaty. Tę metodę wybrało 97 proc. przedsiębiorców. Bardzo często pytani decydują się na telefoniczny kontakt z dłużnikiem. Ten sposób wskazało 92 proc. badanych. Do mniej popularnych metod należy wymówienie umowy – 45 proc. oraz skorzystanie z usług firmy windykacyjnej – 39 proc.
Żadna firma nie może sobie pozwolić na utratę płynności finansowej. Aby się przed nią zabezpieczyć przedsiębiorcy powinni pamiętać o dokumentach, które ułatwią dochodzenie należności. Do najpewniejszych zaliczają się dobrze skonstruowane umowy. Najczęściej jednak obrót towarami i usługami odbywa się na podstawie faktur. Eksperci Akademii PARP zwracają uwagę, że nie ma obowiązku ich podpisywania. Pomimo to podpis złożony na fakturze daje możliwość skuteczniejszego dochodzenia zaległego roszczenia.
Dla przedsiębiorców, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat windykacji Akademia PARP udostępniła szkolenie „Windykacja należności pieniężnych i zarządzanie płynnością MŚP”. Szkolenie podpowiada, jakie dokumenty ułatwiają dochodzenie należności. Charakteryzuje typy kontrahentów i metody radzenia sobie z nimi w trakcie rozmowy windykacyjnej. Przybliża również różne metody pozyskiwania kapitału obrotowego.
Portal Akademii PARP oferuje jedenaście bezpłatnych szkoleń on-line przeznaczonych dla właścicieli i pracowników firm z sektora MŚP. Pod adresem www.akademiaparp.gov.pl uczestnicy szkoleń znajdą również wsparcie ze strony opiekunów za pomocą infolinii i videoczatu. Portal oferuje również narzędzia wsparcia: prace grupowe, czat i forum dyskusyjne. Dzięki nim można dzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami.