PMI dla Polski w grudniu wyniósł 52,4 pkt, tak jak w listopadzie
...
04.01. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI w grudniu 2009 roku wyniósł do 52,4 pkt, taki sam wynik odnotowano w listopadzie - wynika z danych Markit przygotowanych dla HSBC.
"W grudniu warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce uległy dalszej poprawie. Po rekordowym miesięcznym wzroście zarejestrowanym w listopadzie, tytułowy wskaźnik PMI Polskiego Sektora PrzemysłowegoR odnotował niezmienioną wartość 52,4 w ostatnim miesiącu 2009 roku" - napisano w komunikacie.
"Każda wartość powyżej 50,0 oznacza poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej, a w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wartość wskaźnika PMI osiągała najwyższy poziom od marca 2008 roku" - dodano.
Analitycy podają, że tempo wzrostu ilości nowych zamówień w zasadzie nie uległo większym zmianom w stosunku do listopada, natomiast mniejsze tempo wzrostu produkcji było zrównoważone przez wyższy poziom zatrudnienia w sektorze oraz znacznie dłuższy czas dostaw.
"Ilość otrzymywanych nowych zamówień wzrasta nieprzerwanie przez ostatnie trzy miesiące, co świadczy o ożywieniu w gospodarce i wzrastającym popycie na rynku. Dane z najnowszych badań wskazały na wyraźny wzrost ilości nowych zamówień zarówno z kraju, jak i z rynków eksportowych" - napisano.
Z danych odnośnie PMI wynika także, że w grudniu produkcja wzrosła piąty miesiąc z rzędu.
"Tempo tego wzrostu nieznacznie osłabło w stosunku do listopada, jednak nadal pozostało wyraźne. W najnowszych badaniach zaobserwowano oznaki powrotu presji na wydajność produkcyjną, z uwagi na fakt, że zaległości odnotowały najmniejszy spadek od kwietnia 2008 roku. Ponadto nasiliła się presja, aby redukować zapasy wyrobów gotowych, co w najnowszym okresie badań zostało zasygnalizowane przez rekordowo wysokie tempo spadku zapasów" - głosi komunikat.
W grudniu polscy producenci zatrudnili dodatkowych pracowników, w rezultacie, czego zarejestrowano pierwszy wzrost poziomu zatrudnienia od kwietnia 2008 roku.
"Wyższy poziom zatrudnienia odzwierciedlił głównie dalszy wyraźny wzrost ilości otrzymanych nowych zamówień oraz dalsze próby zwiększania wydajności produkcyjnej" - wynika z badań.
W grudniu inflacja kosztowa wzrosła do najwyższej wartości od siedemnastu miesięcy.
"Źródłami wzrostowej presji na koszty były wyższe ceny artykułów spożywczych, metali oraz produktów z drewna i papieru. Tempo inflacji w ostatnim miesiącu 2009 roku było większe niż średnia z badań długoterminowych" - podają analitycy.
Grudniowe wyniki badań wskazały, iż wyższe koszty produkcji były przenoszone na klientów.
"Ceny pobierane za towary i usługi wzrosły drugi miesiąc z rzędu i to w największym tempie od marca 2008 roku" - podkreślają eksperci.
Ich zdaniem wyższe zapotrzebowania produkcyjne wpłynęły na wzrost presji zakupowej trzeci miesiąc z rzędu.
"Mimo, że wzrost ten był słaby, firmy informowały o niewystarczających zapasach u dostawców, co miało wpływ na opóźnienia. Czas dostaw wydłużył się w największym stopniu od kwietnia 2007 roku. Przyczyniło się to do dalszego spadku zapasów towarów" - napisano. (PAP)
bg/ ana/