Trwa ładowanie...
d2rv86j
finanse
01-04-2010 09:13

PMI dla Polski w marcu wyniósł 52,5 pkt vs 52,4 w lutym

...

Share
d2rv86j

01.04. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI w marcu 2010 roku wyniósł 52,5 pkt wobec 52,4 pkt odnotowanych w lutym - wynika z danych Markit przygotowanych dla HSBC.

Najnowsza wartość wskaźnika była powyżej średniej z badań długoterminowych, która wynosi 49,6. Wynik za I kwartał tego roku (52,0) był najlepszym od I kwartału 2008 roku.

"Dane HSBC dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego za marzec wskazują na dalszy ogólny wzrost w sektorze, wydłużając obecny okres wzrostów do pięciu miesięcy. Zarówno wielkość produkcji, jak i ilość nowych zamówień rosły w tempie szybszym niż średnia z badań długoterminowych" - napisano w komentarzu do badań.

"Natomiast w obszarze zapasów wyrobów gotowych ponownie zarejestrowano wyraźny spadek. Poziom zatrudnienia w sektorze kontynuował spadek, jednak jego tempo było niewielkie. Badania dostarczyły także dowodów na zniżkową presję inflacyjną w obszarze kosztów produkcji i cen wyrobów gotowych, co wynika przede wszystkim z umacniającego się złotego" - dodali autorzy badania.

d2rv86j

Z danych Markit wynika, że w marcu największy komponent głównego wskaźnika PMI - nowe zamówienia, odnotował dalszy wyraźny wzrost.

"Poziom nowych zamówień wzrasta nieprzerwanie od października ubiegłego roku, a tempo tego wzrostu w ostatnim okresie badań pozostało większe niż średnia z badań długoterminowych. Najnowsze dane zasygnalizowały podobny wyraźny wzrost nowych zamówień zarówno z rynku krajowego, jak i rynków eksportowych. Popyt z rynków zagranicznych był odporny na ostatnie umocnienie złotego" - głosi komunikat.

"Większa liczba nowych zamówień w marcu spowodowała wyraźny wzrost produkcji przemysłowej. Obecny okres wzrostów produkcji wydłużył się tym samym do ośmiu miesięcy, a tempo tego wzrostu w marcu było drugim najszybszym od lipca 2007 roku" - napisano.

Zdaniem autorów badań wyraźny wzrost produkcji częściowo odzwierciedlił wysiłki przedsiębiorców zmierzające do ograniczenia zaległości produkcyjnych, które spadły przez kolejny dwudziesty czwarty miesiąc z rzędu.

d2rv86j

"W marcu polscy producenci kontynuowali ograniczanie liczby miejsc pracy, co jest zgodne z trendem rozpoczętym w drugiej połowie 2008 roku. Tempo spadku zatrudnienia było jednak zdecydowanie słabsze, odzwierciedlając trwające ożywienie warunków gospodarczych" - podkreślili ekonomiści Markit.

W marcu zapasy środków zarówno przedprodukcyjnych, jak i poprodukcyjnych ponownie spadły.

"Spadek zapasów środków przedprodukcyjnych, który był najmniejszy od czerwca 2008 roku, odzwierciedlił niewielki wzrost zakupów. Według respondentów badania zapasy wyrobów gotowych spadły głównie w wyniku wzrastającej sprzedaży" - napisano.

W ubiegłym miesiącu ósmy miesiąc z rzędu odnotowano inflację kosztów produkcji.

"Jako główne źródło wzrostu cen wymieniano wyższe ceny metali, gumy, paliwa i energii. Jednak tempo inflacji kosztowej osłabło w porównaniu do danych z lutego i pozostało słabsze niż trend z badań długoterminowych, częściowo z powodu silniejszego złotego, który miał deflacyjny wpływ na ceny importowe" - uważają autorzy badań. (PAP)

bg/ jtt/

d2rv86j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rv86j
d2rv86j