Trwa ładowanie...
d1jqv1w
finanse
01-02-2010 09:14

PMI dla Polski w styczniu wyniósł 51,0 pkt vs 52,4 w grudniu

...

d1jqv1w
d1jqv1w

01.02. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI w styczniu 2010 roku wyniósł 51,0 pkt wobec 52,4 pkt odnotowanych w grudniu 2009 roku - wynika z danych Markit przygotowanych dla HSBC.

"Po okresie braku zmian w poprzednim miesiącu, kiedy to wskaźnik PMI odnotował najwyższą wartość od prawie dwóch lat - 52.4, w styczniu wartość wskaźnika ukształtowała się na poziomie 51.0. Każda wartość powyżej 50.0 oznacza poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej" - napisano w komentarzu do badań.

"Spadek wartości wskaźnika PMI odzwierciedla wolniejszy wzrost poziomu produkcji i nowych zamówień oraz spadek poziomu zatrudnienia i zapasów pozycji zakupionych. Zostało to jednak częściowo zrównoważone przez wyraźne wydłużenie czasu dostaw w styczniu. W najnowszym okresie badań wskaźnik PMI pozostał powyżej średniej z badań długoterminowych - 49.5" - dodano.

W styczniu kolejny, czwarty miesiąc z rzędu na ogólny wzrost w sektorze wpłynęła większa ilość napływających nowych zamówień.

d1jqv1w

"Tempo tego wzrostu spadło w styczniu i był to kolejny spadek od listopada, kiedy to osiągnęło najwyższy poziom od dwudziestu jeden miesięcy, jednak nadal było wyższe niż historyczny trend. Dane z badań oraz nieoficjalne dane dostarczone przez respondentów wskazują na wolniejszy wzrost zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach eksportowych" - oceniają analitycy Markit.

W styczniu wolniejszy wzrost liczby przychodzących nowych zamówień doprowadził do szybszego spadku zaległości produkcyjnych.

"Zaległości spadają nieprzerwanie od kwietnia 2008 roku, a styczniowy spadek był najszybszym od września. Ogólnie produkcja wzrosła kolejny, szósty miesiąc z rzędu, jednak w najwolniejszym tempie od października 2009 roku" - wskazują badania.

Po pierwszym miesięcznym wzroście od ponad półtora roku zarejestrowanym w grudniu, w najnowszym okresie badań spadł poziom zatrudnienia w polskim sektorze przemysłowym.

d1jqv1w

"Jako główny powód redukcji zatrudnienia w styczniu firmy podawały restrukturyzację oraz brak nowych zamówień. Jednak tempo ograniczania liczby miejsc pracy było stosunkowo niewielkie w porównaniu do trendu zaobserwowanego w całym 2009 roku" - uważają analitycy.

Ich zdaniem w styczniu firmy kontynuowały redukcję zapasów magazynowych.

"Zapasy środków - zarówno przedprodukcyjnych, jak i poprodukcyjnych - wyraźnie spadły. Tempo spadku zapasów środków produkcyjnych było największe od lipca ubiegłego roku, a aktywność zakupowa spadła po raz pierwszy od czterech miesięcy" - napisano.

d1jqv1w

"Popyt na środki produkcji osłabł, jednak mimo to wyniki styczniowego badania wskazują na bliskie rekordowemu wydłużenie czasu dostaw, które częściowo tłumaczono wyjątkowo trudnymi warunkami atmosferycznymi" - dodano.

W styczniu wyższe ceny metali i artykułów spożywczych wpłynęły na koszty ponoszone przez producentów.

"Średnie koszty produkcji wzrastają nieprzerwanie przez ostatnich sześć miesięcy, a w styczniu tempo ich wzrostu było w zasadzie zbliżone do średniej z badań długoterminowych. Ponadto, producenci zredukowali ceny swoich produktów po raz pierwszy od trzech miesięcy, co odzwierciedla ich obawy odnośnie prognoz dotyczących poziomu nowych zamówień oraz presji konkurencyjnej. Wpływ na możliwość dyktowania cen miał również silniejszy złoty" - wynika z badań. (PAP)

bg/ gor/

d1jqv1w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jqv1w