Trwa ładowanie...
d44uke8

PMI dla Polski wyniósł we wrześniu 48,2 pkt (aktl.)

...

d44uke8
d44uke8

(dochodzą szczegóły z komunikatu HSBC)

1.10.Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI we wrześniu 2009 r. wyniósł 48,2 pkt, czyli tyle samo co w sierpniu - wynika z danych Markit przygotowanych dla HSBC.

"Po siedmiu miesiącach wzrostów we wrześniu wskaźnik PMI po raz pierwszy nie wykazał zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca, kształtując się na poziomie 48,2. Wynik ten wskazuje na dalsze ogólne pogorszenie warunków gospodarczych, jednak w najwolniejszym tempie od maja 2008 roku" - napisano w komunikacie.

Z danych wynika, że wrzesień okazał się drugim z kolei miesiącem, w którym wzrosła produkcja w polskim sektorze przemysłowym.

d44uke8

"W wyniku spadku liczby nowych zamówień tempo wzrostu produkcji było jednak niewielkie. Dzięki temu przedsiębiorstwa nadrobiły zaległości produkcyjne w najszybszym od trzech miesięcy tempie. We wrześniu doszło do niewielkiego osłabienia rynku. Całkowity wolumen nowych zamówień spadał w nieco szybszym tempie niż liczba zamówień eksportowych" - napisano.

"Mniejsza ilość nowych zamówień w połączeniu z wolnymi mocami przerobowymi wpłynęły na ograniczenie zatrudnienia. Tym samym obserwowany okres spadku zatrudnienia w sektorze przemysłowym wydłużył się do siedemnastu miesięcy. Tempo ograniczania liczby miejsc pracy nie uległo jednak znacznym zmianom w stosunku do najniższego poziomu odnotowanego w sierpniu" - dodano.

Markit podaje również, że mimo niewielkiego wzrostu produkcji we wrześniu, ilość zakupionych środków produkcji spadła, ponieważ producenci ponownie celowo obniżali zapasy magazynowe.

"Wskaźnik zapasów pozycji zakupionych malał dwudziesty drugi miesiąc z rzędu, a tempo spadku ponownie osłabło, co świadczy o początkach stabilizacji warunków rynkowych. Średni czas realizacji dostaw wydłużył się po raz pierwszy od marca 2008 roku" - wynika z badań.

d44uke8

Najnowsze badania wykazały także, że z powodu bardzo dużej konkurencji na rynku wrzesień był kolejnym miesiącem agresywnych kampanii promocyjnych.

"W wyniku tych działań średnie ceny pobierane przez producentów zmalały dwunasty miesiąc z rzędu, aczkolwiek tempo obniżki cen było najwolniejsze od marca" - głosi komunikat.

Wyniki wrześniowych badań dostarczyły również kolejnych dowodów na występowanie presji na wzrost kosztów ponoszonych przez firmy.

d44uke8

"Po niewielkim wzroście w sierpniu, we wrześniu średnie koszty produkcji wzrosły jeszcze wyraźniej. Według respondentów badania kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost tych kosztów były wyższe ceny metali. Obecne umocnienie złotego osłabiło jednak presję inflacyjną, a tempo inflacji kosztowej kształtuje się na poziomie poniżej średniej z badań długoterminowych" - podaje Markit.

HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu przedstawienia ogólnej kondycji sektora przemysłowego w Polsce, oparty na wskaźnikach jednostkowych dla produkcji, nowych zamówień, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów zakupionych towarów. (PAP)

jba/ bg/ gor/

d44uke8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44uke8